| LeonardRoller a întrebat:

Am un proiect la pentru scoala si nu prea stiu ce sa fac. Trebuie sa punem la incoltit un bob de fasole in vata. Daca puteti sa-mi dati si mie cea mai buna metoda ca sa fac asta v-as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
| sydhksisbb a răspuns:

Ia un vas de sticla ( transparent ) pune pe fundul vasului vata uda, aseaza cam 3 boabe de fasole (ca sa fii sigur/a) pune peste vata umeda ( dar nu foarte ) si aseazo undeva la lumina. vata se va usca si trebuie sa o uzi zilnic cu putina apa, dar sa nu fie balta ca se strica fasolea. in 5 zile ar trebui sa iasa

5 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Da in loc de fasole pune grau ca incolteste mai repede si daca trebuie sa faci cu vata fi atent
Ia o tava mai mare si pune vata dupa pui pe vata grau si pui putin pamant peste grau si dupa apa si pui dar putina apa odata la 2 zile si graul o sa incolteasca

| Francesca17 a răspuns:

Buna si noi la fel. happy
Uite cum am facut eu :
Am pus intr-o caserola sau in cazul tau daca nu ai poti sa incerci intr-un borcan, o farfurile de unica folosinta sau caserola din aceea de inghetata mare...sigur gasesti in ce sa puiwinking iar acolo pui vata dar nu foarte multa asa cat sa cuprinda fundul vasului respectiv. Si peste el pui apa nu foarte multa dar nici prea putina asa ca sa se ude bine vata! Dupa aceea pune boabe de fasole cam cate vrei si pune vasul respectiv undeva pe un raft sus ca sa nu il poti misca iar lumina sa patrunda, iar peste 3 saptamani o sa incolteasca! Daca o sa pui de acum nu iti va iesi si eu mi-am amintit acum o saptamana si nu mi-au incoltit decat unele si foarte putin oricum tot o sa primesc nota pe ea big grin big grin pana la scoala o mai creste! Am biologia luni si nu aduc din prima zi de scoala fasolea cred... oricum trag de timp pa multa bafta la un 10 big grin!

| Abracadabraash a răspuns:

Poi, intr-o casoleta, de inghetata, sau ceva, pui un bob de fasole, il uzi in fiecare zi sau la doua zile. Asteapta putin si va iesi la suparafata love struck Crede-ma ca si eu o trebuit sa fac asa ceva in clas a3a love struck. :*

| Denissee a răspuns:

Haha.am avut si eu proiectu' asta. paiii asta trebuie sa faci, sa pui bobul de fasole in vata inmuiata foarte bine in apa.si sa il uzi mereu.iar dupa ce o sa creasca putin.o sa pui bobul in pamant big grin