| Dragos_Florin_Veve_1996 a întrebat:

Imi poate da cineva niste tutoriale in domeniul programare ceva pentru incepatori ( php, c++,c, html, java, java script ) dar sa fie ceva ce e usor de inteles si explicat bine, daca se poate. Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C/C++ e mai greu. Am vazut ca nici nu prea te interesa sa ai Bacul luat asa ca imi cam imaginez cat de dispus ai fi sa inveti ceva.
E ideal ca un asemenea limbaj sa inceapa sa fie studiat din liceu (cls 9).

Java nu prea poti invata cu usurinta daca nu stii C/C++ inainte.

Baga mai bine un HTML, CSS, PHP.

Ai site-ul mama al Web-ului http://www.w3schools.com

Nu e in romana dar e cel mai bun loc pentru a incepe baza.

| Dragos_Florin_Veve_1996 explică (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca nu ma intereseaza sa iau Bac-ul, ci mai degraba il cred inutil, atata tot... Multumesc pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragos_Florin_Veve_1996):

Este inutil! Însă nah... apucă-te de celelalte daca esti curios. E mai usor si vezi ceva mai practic. De C/C++ sau Java te cam poti plictisi repede la o prima vedere daca nu ai unele deprinderi de baza cu calculatorul si nu te pasioneaza destul. Legatura pe care am făcut-o eu era alta. Adica nu îmi pari genul dornic sa invete repede si fără bătăi de cap programare.

Multi se trezesc subit sa se apuce de programare(mai sunt si alte ramuri in IT) fiindcă tot aud in jur cat de bine e văzut domeniul si cu locuri de munca...venituri...chestii, trestii. Dar in realitate in programare ajung sa lucreze mai mult cei care si-au gasit chemarea la timp si au un background solid. Si aceștia sunt in stare sa termine si facultati. Restul sunt o minoritate ce poate ramane si limitata.

In fine, bafta oricum!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alege unu ca altfel iese o varza.

uite un tutoria bun de c/c++

http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

| cuvant a răspuns:

Unul dintre cele mai bune site-uri pentru programare web http://www.codecademy.com
http://www.w3schools.com