| anonim_4396 a întrebat:

In ce se masoara densitatea?

18 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Kilogram pe metru cub.

| Silvia a răspuns:

Pfff... mi se pare ca in metri cubi...parca asa tin mintethinking
Si instrumentul de masura este densiometrulbig grin
Desteapta m`a facut mama:devil)))

| cioko19 a răspuns:

Densitate = Masura a compactitatii unei substante;
Este egala cu masa pe unitatea de volum si se masoara in kg/m3. Densitatea este o marime scalara.
Densitatea medie D a unei mase m ocupand un volum V este data de formula D = m/V. Densitatea relativa este raportul dintre densitatea unei substante si aceea a apei, la temperatura de 4 °C.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

In kg/m3. Este m/v (masa/volum)

Stefan
| Stefan a răspuns:

Densitatea unui corp se defineste ca fiind raportul dintre''masa''notata cu litera ''m'' si volumul sau notatcu litera ''v''.

| selef a răspuns:

In persoane /km2.

| sorin a răspuns:

In "ro" e un semn pe care nu il am pe tastatura sau cel putin nu l vad acum

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In masa/volum.

| doareu_1866 a răspuns:

In kg / m(cub)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kilogram
pe metru cub

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amperi cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kg/m3

| tavalush a răspuns:

Kg/m3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca patrati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Densitate = Masura a compactitatii unei substante; densitatea =m ori v

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt cioban, nu stiu din astea, dar cred ca e gresita intrebarea sau incompleta.Denistatea apei intr-un pahar nu cred ca are aceeasi formula ca densitatea populatiei intr-un oras.Sau? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kg/pe metru cub sa moara gibilanlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este instrumetru de masura al densitati?