| Spike189 a întrebat:

In ultimele 4 luni am fost plecat din tara, si nu a stat nimeni in apartament.
De ce continua sa imi vina facturi la lumina daca consumul este 0?

Răspuns Câştigător
| gigite a răspuns:

Solutia este sa declari corect indexul contorului si-ti va veni factura in rosu/nu o sa mai dai bani pana nu-i consuma! Atentie atrage personal... atentia ca ei o vor baga in ANTICIPATIE si trebuie sa te certi cu ei sa-ti consume suma data in plus- care va necesita timp/deplasare la centru lor... de informare sau telefonic poti rezolva ( la apelul gratuit- am patit-o si eu)

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu dai tu indexul consumul este estimat de furnizor in corelatie cu consumurile precedente. Odata facturat trebuie sa platesti, la citirea contorului se fac reglarile pe baza concreta si se va tine cont de platile facute in avans.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ceva la factura tot trebuie sa vina chiar daca nu consumi. Sunt diferite taxe gen radio tv si altele. Acum depinde si cu cat vine din urma la tine facturile la lumina pentru ca de obicei vin cu o luna sau doua intarziere sa faca ei calculele acum e decembrie si a venit factura pe octombrie. Dar daca acele facturi vin umflate atunci esti furat de acel furnizor pentru ca ei oricum fura eu aveam luna de luna de plata la lumina aceeasi suma aproape egala asta pentru ca ei nu faceau socoteala cat consumam si daca acum doua luni consumam de 150 lei si luna trecuta de 50 lei ei puneau tot in jur de 150 pentru ca au programul dinainte facut. Trebuie sa te prezinti la ghiseul de plangeri sau reclamatii al acelui furnizor de lumina cu care esti sub contract sa le prezinti situatia si sa-i intrebi de ce vin factuurile umflate. Daca recunosc greseala o sa spuna ca la facturile viitoare se va regla situatia dar daca tu nu esti iar acasa ii pui la plata nu stiu daca este cazul sa consulti un avocat acum depinde si de nesimtirea lor aceea de a cere atat pe ce nu s-a consumat