| Valentinaldoilea a întrebat:

Intrebare de incepator. In magazine am vazut dvd-uri cu +R si -R desi au aceeasi capacitate. Care este diferenta intre ele, ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

E mai complicat. Diferente sunt de tehnologie de realizare, citire si scriere, precum si ca unele DVD playere nu "vad" DVD -R. Unitatile DVD ROM de la PC sau laptop vad atat -R cat si +R (toate formatele), iar pentru tine are mai putina importanta.
(de ex. diferenta intre ele e ca pe cele -R se pot inregistra datele intr-o singura sesiune,(exemplu-un film) pe cand cele cu +R se pot inregistra datele in mai multe sesiuni (un serial acum, peste o ora inca unul, maine altul...) seriale pe care le poti adauga la sesiunea anterioara (la serialul anterior) sau poti crea o noua sesiune corespunzatoare altui serial, iar la citire, vechiul serial nu o sa-l mai citeasca ci numai pe ultimul (pe care l-ai creat cu noua sesiune)

Cam complicat, nu?

Important pentru tine e ca daca vrei sa inregistrezi mai multe date in zile diferite, pana umpli DVD-ul, mai bun e +R, inregistrari pe care le faci cu functia multisesion a programului pe care il folosesti (ex. Nero).