| KamyKaze666 a întrebat:

La 13 ani vechime poti iesi la pensie la varsta?
Fundita!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti iesi, daca te incadrezi in datele din anexa nr.5 la Legea nr.263/2010. Cauta luna si anul nasterii tale si poti vedea data cand poti iesi la pensie, precum si stagiul minim de cotizare (vechimea in munca) pe care trebuie sa il ai atunci(ultima coloana din tabel). Legea o gasesti pe multe site-uri. Numai bine!

2 răspunsuri:
| SudHop99 a răspuns:

Da poti

| Drathmnight a răspuns:

Statul Român dă dreptul la pensie fiecărui cetăţean indiferent de sex şi naţionalitate şi acordă sprijin material prin asistenţă socială persoanelor inapte de muncă şi care nu au mijloace de existenţă. Persoanele care au lucrat în sectorul de stat şi în alte sectoare cu sisteme proprii de asigurări sociale primesc atât pensia de asigurări sociale de stat cât şi pensia ce li se cuvine din acest sector în raport cu muncă depusă şi cu vechimea în muncă.
Prin asigurări sociale de stat se acordă următoarele pensii: pensia pentru limita de vârstă, pensia pentru pierderea capacităţii de muncă din cauza unui accident de muncă sau boală profesională, pensia pentru pierderea capacităţii de muncă în afara locului de muncă, pensia de urmaş, ajutorul social, pensia suplimentară.
Pensia pentru munca depusă şi limita de vârstă se acordă pe viaţă la cererea agenţilor economici pentru bărbaţi după 62 ani cu o vechime minima în munca 30 ani iar pentru femei la 57 ani, vechime minim 25 ani. La cerere pensia cuvenită se acordă după împlinirea vârstei de 60 ani pentru bărbaţi şi 55 pentru femei dacă au vechime în muncă.
Acestea pentru:
- persoane care au lucrat în condiţii deosebit de grele, limita de vârstă fiind de min 50 ani;
- nevăzătorii primesc pensia integrală pentru muncă depusă la 50 ani bărbaţi şi 45 femei dacă au o vechime în muncă de cel puţin 15 ani şi respectiv 10 ani;
- minerii care au lucrat în subteran minim 20 ani se pot pensiona indiferent de vârstă;
- mamele care au vechime în munca de 25 ani şi au născut cel puţin 3 copii pot primii pensionarea înaintea împlinirii vârstei legale: cu un an pentru 3 copii, cu 2 ani pentru 4 copii, cu 3 ani pentru mai mulţi copii.
Pensia pentru pierderea capacităţii de muncă din cauza unui accident de muncă sau boală profesională.
Invaliditatea este pierderea totală sau în mare măsură a capacităţii de muncă în mod definitiv sau pe o durată mai lungă de timp. Pensia se acordă persoanelor încadrate în muncă care din cauza unor accidente de muncă şi-au pierdut total sau în cea mai mare parte capacitatea de muncă. Această pensie se acordă şi persoanelor care şi-au pierdut din cauza unei boli contractate în timpul în care nu erau încadrate în muncă, dacă invaliditatea este de gradul I sau II, în timpul îndeplinirii obligaţiilor militare, sau elevilor, studenţilor, care rămân invalizi în timpul efectuării practicii profesionale.
Persoanele care şi-au pierdut jumătate din capacitatea de muncă şi lucrează jumătate din durata normală a programului de lucru, beneficiază de pensie de invaliditate de gr III. În pierderea capacităţii de muncă există 3 grade de invaliditate care dau dreptul la această pensie, adică: invaliditate de gr. I când se pierde complet capacitatea de muncă şi este necesară îngrijirea invalidului de către o altă persoană; invaliditate de gr II când se pierde complet sau în cea mai mare parte capacitatea de muncă însă invalidul se îngrijeşte singur; invaliditate de gr III când se pierde jumătate din capacitatea de muncă şi invalidul poate presta muncă însă cu un program redus. Acordarea pensiilor necesită constatarea gradului de invaliditate de către comisia de expertiză medicală şi recuperare a capacităţii de muncă