| heAdgN a întrebat:

La 16 ani am voie sa dețin http://www.airsoft.ro/CYBER%20GUN-S-W-M4505--METAL-SLIDE --SPRING_3956
Am voie sa îl folosesc pt aparare?
Pot folosi bile de cauciuc la el?
Dacă pot, sunt letale?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu ai voie sa detii pana la 18 ani: http://www.politiaromana.ro/......iciul-arme
Arme airsoft manuale: (Spring) funcţionează pe baza unui arc puternic care cu ajutorul unui piston şi cilindru face compresie şi împinge bilele afară. Aceste arme sunt de obicei mai ieftine, din ABS sau full metal; ele trebuie armate după fiecare tragere. Sunt potrivite ca arme airsoft pentru începători, pentru trageri la ţintă în spatele casei.
Arme airsoft electrice: sau AEG, acele arme airsoft (replici) cu propulsie electrică dată de un motor ce pune în mișcare un piston cu arc. Aceste arme au preţuri mult mai mari decât cele manuale, dar sunt mai puternice și funcţionează pe bază de baterie reîncărcabilă.
Arme airsoft pe gaz sau Co2: Sunt arme puternice a căror sistem de funcţionare se bazează pe încărcarea cu gaz sau capsule de CO2.
Cele cu bile pot fi si letale. Cele cu gaz doar iritant-lacrimogene.
Portul armelor neletale destinate pentru autoapărare.

Persoanele autorizate au dreptul să poarte asupra lor doar o singură armă neletală destinată pentru autoapărare. Este interzis portul armelor neletale, destinate pentru autoapărare, în următoarele condiţii:

- în locuri aglomerate, stadioane, săli de spectacol şi adunări publice, precum şi în alte locuri în care folosirea acestor arme este interzisă prin lege;

- dacă deţinătorul se află sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau suferă de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol în condiţiile în care poartă arma asupra sa;

- neînsoţite de documentul care atestă dreptul de port şi folosire.

| Radu284 a răspuns:

Da, ai voie sa deti, dar nu sa cumperi.

Cam cum crezi tu ca o bila de cauciuc, cu o energie cinetica de cativa Jouli (cel mai probabil sub un Joul cand ajunge la tinta) ar putea fi letala?