| grigor3 a întrebat:

La arhitectura la academia de politie cate locuri sunt? este concurenta mai mare ca la celalate specializari? salariul este cam cat la un ofiter de politie?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Academia de Politie nu face arhitectura in nici o tara din lume. Probabil ai vrut sa te referi la Facultatea de Arhivistica!
Anul asta au fost asa: http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/2016/locuri_2016.pdf Deci 2 si ceva pe loc.
La anul, nu se stie!
Concurenta? Uite cati au fost inscrisi: http://www.academiadepolitie.ro/......i_2016.pdf
Salariul unui politist debutant este intre 1600 si 1624 lei pentru functie la care se aduga solda pentru grad (mai mica cu mult) sporuri diferite, norma de hrana si norma de echipare si in final solda de merit care este 14% din solda de baza. Deci este o variabila si nu poti sti din viata civila. Este secret de serviciu. Oricum, poate ajunge la 2400-2500 lei minim. Si la arhivistica pot fi sporuri (depinde unde lucrezi) care sa faca diferenta fata de subinspectorii de la paza si ordine publica sau rutiera.