| gheorghe696969 a întrebat:

La calculator pot schimba procesorul? numai procesorul. daca da..cum si care e procesorul? multumesc anticipat.happy

10 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Da.Poti schimba numai procesorul dar trebuie sa vezi ce procesor suporta placa ta de baza.Nu poti pune orice iti vine la mana.

| HaKa93 a răspuns:

Sigur ca da insa daca nu te pricepi, nu te baga pentru ca poate strici ceva. du-te mai bine cu el la un service

| LuciWv a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu umbli in unitate pentru ca sunt multe chesti sensibile si la o mica greseala tiar putea lua foc.
mai bine duci unitatea la un magazin specializat pe pc-uri.Va costa 20-30 de lei dar sti ca e bine

| RobertFHC a răspuns (pentru LuciWv):

Nu ia foc laughing
Dar, intr-adevar pinii de la procesor sunt foarte sensibili, se pot rupe imediat. adica daca rupi/indoi 1, risti sa nu-ti mai mearga deloc.

| LuciWv a răspuns:

Mai bine sal duca la specialisti nu sa se ia dupa cineva care a facut asa si i-a mers

| RobertFHC a răspuns:

Da, il poti shimba, dar trebuie sa fie si compatibil procesorul cu placa de baza. Daca imi spui ce procesor si ce placa de baza ai acum, te pot ajuta eu cu schimbarea lui.

| xr0sioRx a răspuns:

Da,poti da trebuie sa-ti si meagra. Procesoru e un patratel gri happy Se afla sub un radiator ( la mine asa e ).

| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Poti schimba procesorul insa trebuie sa ai grija ca socketul de pe placa de baza sa corespunda cu socketul suportat de procesor.
Locatia procesorului este sub colerul(Ventilatorul) de pe placa de baza.Intr-adevar schimbarea procesorul este o operatiune nu chiar grea pot spune dar riscanta deoarece pinii socketului de pe placa de baza sunt foarte sensibili iar daca 1 s-a indoit nu mai poti face nimic.
Inainte sa incepi ti-as recomanda sa te uiti la mai multe tutoriale de specialitate iar daca crezi ca nu poti face asta mai bine apelezi la un specialist.

Tutorial:

Montarea Procesorului:http://www.youtube.com/watch?v=NJjfubmMj2w
Un exemplu de cum trebuiesc scoase coolerele Intel:http://www.youtube.com/watch?v=foB7WJYXI60
Pentru procesoarele AMD:http://www.youtube.com/watch?v=3yY7Rx0h2ro
Cum se aplica pasta termoconductoare:http://www.youtube.com/watch?v=LqVbxttFBmY

| Cosminutzu5478 a răspuns:

Procesorul este cel de desupt cooleru-lui..deci scoti cooleru adica ventilatoru scoti procesoru vezi ca este lipit de ventilator il deslipesti...acum pui procesoru cu cea mai mare atentie deoarece are niste pini foarte sensibili si daca s-a rupt nu mai este bun il pui in partatul acela iar dupa trebuie sa ai o pasta gri pe care so aplici sub ventilator. dupa care pui ventilatoru pe procesor si il fixezi bine. daca nu ai inteles uite aici https://www.youtube.com/watch?v=BMcwCexTpX8.funda?