| anonim_4396 a întrebat:

La ce pot folosi coaja de portocala? Miroase asa frumos ca mi-e mila s-o arunc.

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.Actualmente aproape toate citricele sunt tratate chimic sau iradiate ca sa reziste mai mult in depozite.Nu este bine sa fie folosita coaja in alimentatie.Asezata in dulapuri, coaja de portocala omoara moliile.

| psiholoaga a răspuns:

Ca sa le pastrezi pentru a avea la prajituri, razi si pui intr-un borcan un rand de maxim un deget (pe latime) de coaja, o lingurita de zahar, iar coaja, iar zahar. Pui capac si tii la frigider. E delicioasa mai la iarna, in checuri. O idee originala, vazuta la un targ de hand-made ar fi sa faci cercei sau medalioane din coaja de portocala pe care o cureti bine de pielita alba, apoi o lasi putin sa se usuce, dar nu cat sa devina rigida. Decupezi, contorsionezi, legi si tot ce te mai lasa imaginatia. Apoi lasi la uscat. Scoti atele, daca e cazul si dai cu lac.

mlm
| mlm a răspuns:

Dulceata, miros placut in casa si poate nu stiai folosesc la indepartarea moliilor din sifonier.

| alex2009 a răspuns:

Coaja de portocala este toxica o injecteaza cu o substanta chimica pentru a rezista mai mul pe piata te sfatuiesc sa nu o folosesti la nimic

| SweetCandy a răspuns:

La dulceatalove struck e ff bunabig grin
in orezul cu lptebig grin iar, e delicioasabig grin
eu o mai tin 2-3 zile in camera, pentru ca miroase frumosbig grin

| Klara a răspuns:

laughing Eu le pun pe calorifer, creaza o atmonsfera de iarna...=p~

| fabiola a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa o consumi, 99% din fructele din import sunt iradiate, pastreaza-le pentru miros!

| gratzy56 a răspuns:

Dulceaza din coji de portocale :4 portocale mari cu coaja groasa, 1 kg zahar, 1 pahar cu apa, o lamaie, vanilie.
Se curata cojile de portocale de coaja galbena. Miezul portocalelor se sfarama sau se marunteste in blender. Cojile de portocale se pun la fiert in apa clocotita. Dupa ce au fiert bine, se scot pe o planseta. Se lasa sa se raceasca, se taie suvite si apoi patratele mici. Se face un sirop din 1 kg zahar si un pahar din zeama in care a fiert cojile de portocale si portocalele maruntite. Se adauga sucul de la o lamaie, vanilia, se pun patratelele de coaja de portocale. Se lasa sa dea cateva clocote. Se adauga GelFix pentru dulceata dupa instructiunile de pe plic. Se mai lasa la fiert pana scade zeama si dulceata se leaga. Se pune la rece in borcane. Se capseaza cu capace de metal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gemuri, dulceata, bunica le punea le punea pe aragaz putin pana scoteu uleiurile volatile sa parfumeze camera, cateva coji uscate schimba mirosul din camera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt a face camera sa miroasa mai placut sau chiar anti moli sunt foarte bune!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu le fierb, zeama o folosesc pe post de balsam de rufe, cojile le bag în blender şi le folosesc ca mască împreună cu alte produse (iaurt, miere, etc).

| Corinne a răspuns:

Bunica mea pune in aluatul cozonacului coaja de portocala data prin razatoare...sau mama are o reteta de prajitura cu crema numita Buturuga de Craciun in care la fel se pune coaja de portocala.

| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Pai razuie cojile si pune-le la uscat, poti pune in prajituri, creme. Tata punea coaja de portocala in sticla cu tuicabig grin si mai punea zahar si il lasa cam 3 saptamana sa macerat cum ar veniibig grin, e ca un fel de licor de portocalebig grin

Răspuns utilizator avertizat
| rastafari_2977 a răspuns:

Mirositoare de cameralaughing toate cele de mai jos si eu unu am auzit ca daca te ungi cu cojiile de portocala pe fata scapi de cosuri pentru o perioada sau ceva in genu...

| Valentin_Pascaru_1990 a răspuns:

E toxica nu o consuma http://think.hotnews.ro/......cata.html.
poti folosi partea alba a cojii pentru albirea dintilor - doar o data pe zi dupa care sa te speli

| Elena_4581 a răspuns:

Cand stergi frigiderul si vrei sa reimprospatezi mirosul dinauntru poti folosi coji de portocala + lamaie. Da un miros placut, proaspat.

| Stancu_Petrisor_1955 a răspuns:

Dacă ai cantități considerabile, se poate extrage un combustibil volatil sau pentru aromarea unor ceiuri.