| AndreeaM1 a întrebat:

La mate-info este extrem de greu in liceu?

Răspuns Câştigător
| Mirunikuuu a răspuns:

Nu e chiar atat de greu, atata timp cat intelegi matematica, cat de cat. Cel mai bine e sa iti dai si ore, in caz ca materia ti se pare prea grea, dar cel mai bine e cu o ora la doua saptamani, pentru a putea asimila materia acumulata in acel timp.
Apoi, ai informatica, care nu e atat de grea, dar totusi, nici foarte usoara. Dar conteaza ce ramura hotarasti tu sa alegi: I.T. sau matematica.
Apoi, fizica se baga si ea, ca nu poate s-a acasa, si acolo e putin cam dificil, dar trece repede.
Limbile sunt la fel ca in gimnaziu, nu se adauga de obicei decat daca esti la intensiv.
Limba romana, e si aici mai complexa, fiind totusi materie pentru bac. E complicata, dar nu vei avea foarte mult de lucru cu ea, daca inveti din timp, caci Mate-Info nu e profil de Filologie.
Bacul la mate cred ca te inspaimanta cel mai tare, nu-i asa? Pentru a-ti o surprinza, uite un pont: o cunostinta de a mea, profesoara de biologie si chimie, a spus ca bacalaureatul la matematica de la profilul de Stiinte ale Naturii e de zece ori mai greu decat cel de la Mate-Info, caci totusi, la Mate-Info faci matematica de zece ori mai mult ca la Stiinte, asa ca daca inveti matematica la timpul ei, ea ar trebui sa fie usoara la bacalaureat, in timp ce pentru cei de la Stiinte, cu nu asa de multe ore de matematica -sunt si la Stiinte destule ore de matematica, totusi- e mai greu pentru ei, saracii de la Stiinte laughing

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E greu pentru cei care urasc matematica si n-au gandire logica.

| AFR81 a răspuns:

Nu este foarte greu. Daca te descurci cat de cat cu matematica, atunci e in regula. Pentru mine ar fi fost imposibil, insa pentru altcineva poate ar fi fost floare la ureche. Depinde de fiecare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( mai ales dacă-i "intensiv informatica" ) + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-si-orale/

http://www.tpu.ro/......mate-info/

http://www.tpu.ro/......dau-funda/

Toate cele bune!