Nu gasesc texte argumentative despre :delicatetea este calitea cea mai rara a sufletului omenesc. ea le presupune pe toate celelalte :inteligenta, bunatatea altruismul generozitatea discretia. va rog ajutati-ma si pe mine.

3 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Nu gasesti pentru ca: Nu exista asa ceva.

| heroforyou a răspuns:

Stii in primul rand ce inseamna un text argumentativ? Trebuie sa aduci argumente pro sau contra unei afirmatii!

In cazul tau, eu sunt de acord cu afirmatia de mai sus si iti dau o idee cam ce fel de text trebuie sa faci:
1.INTRODUCEREA(tu nu trebuie sa scrii asta)poate suna ceva de gen:
In opinia mea afirmatia de mai sus este cat se poate de adevarata deoarece "a fi delicat" este intr-adevar o caliatate a sufletului foarte rara in zilele noastre.
2.CUPRINS(aduci argumente pro sau contra,dezvoltand mai mult introducere folosindu-te de anumiti conectori precum:cred ca,consider,sunt de parere ca,in primul rand,in al doile rand etc etc)uite-mi argumentele mele:
Sunt de parere ca atunci cand ai aceasta calitate nu ai cum sa nu fii bun,sau generos,sau discret, pentru ca daca sustii doar pentru a face impresie ca esti intr-un anumit fel, adevarata ta valoare poate fi observata de cei din jur.Deci automat cand poti fi delicat sau sensibil,poti avea si alte calitati deoarece maiestrie fara inteligenta nu se poate,generozitatea fara bun simt nu se poate,discretia fara finete nu se poate etc.
In egala masura consider ca delicatetea este calitatatea cea mai rara a sufletului omenesc deoarece trebuie sa dai intr-adevar dovada de inteligenta pentru a putea fi gratios,plin de atentie,de grija,lipsit de asprime, de brutalitate, etc.Toate aceste caliatati nu fac decat sa alcatuiasca doar una singura, si anume delicatetea.

***mai gaseste tu argumente daca vrei sa scrii mai multe(cred ca trebuie minim 3)
3.CONCLUZIA care poate suna ceva de gen:
In concluzie consider ca aceasta afirmatie, si anume ca delicatetea este o calitate foarte rara, este una pe intelesul tuturor dar poate avea si intelesuri mai profunde decat ne putem da noi cu parerea.(aici poti sa reiei ceea ce-ai scris in introducere)
papa
p.s. ce clasa esti?

Sunt pe a 12-a.ms ca mai ajutat...chiar nu styam ce sa scriu despre astahappy