| AbeautifulMind a întrebat:

Ofer fundita! happy

De ce este la moda fumatul, de ce majoritatea fumeaza?
De ce este la moda sa faci sex cu cat mai multe fete? daca nu, esti ultimul fraier si rad toti de tine...
De ce este la moda sa ai cel mai nou smartphone sau cele mai scumpe haine pentru a iesi in evidenta... daca nu le ai, multi de judeca ca fiind un 0.
De ce majoriatea fetelor sunt asa materialiste? de ce totul se rezuma la bani?
De sunt judecate atat de mult familiile sarace?

Cand noi cei bogati, avem un caine, ei (familiile sarace) poate au 3 caini.
Daca noi avem o piscina, ei poate au lacul intreg.
Daca noi avem un acoperis luminos, ei au cerul cu stele si luna.
Daca noi avem o veranda si o gradina frumoasa, ei poate au padurea intreaga.

Daca avem dragoste,prieteni,sanatate, simtul umorului si gandire pozitiva, avem totul!
De ce am ajuns sa traim intr-o societate mizera in care totul se rezuma la lucruri materiale care dureaza atat de putin?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e prostia romaneasca din ziua de azi. Putini sunt care cei isi doresc un loc de munca bun, sanatate etc.

| doctorandus a răspuns:

Si normal ca fiecare se compara cu ce vede in jurul lui (vezi cercetarile lui Lazarsfeld). E ceva mai greu sa-ti faci anturaj de prieteni intelectuali, dar nu e imposibil.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E 'la moda' fumatul, pentru ca ne luam unul dupa altul. Si eu era sa fiu fumator, pe la 16-17 ani cand nu aveam minte. Dar din fericire, am scapat. Iar acum, cu anturaj 60% format din fumatori, sunt admirat ca nu fumez, nu vazut de fraier.
E la moda sa te culci cu multe fete, pentru ca, intotdeauna, dintre baieti, cocalarii ies in evidenta. Daca ei considera ca e 'misto' sa faci sex cu cat mai multe fete intr-un timp cat mai scurt, sa te imbeti la discoteca satului si sa te bati cu cei care nu iti sunt prieteni, se generalizeaza dupa comportamentul lor, pentru ca pe astia cuminti, ca mine, care vineri/sambata noaptea stau cu castile la pc sau se plimba linistiti, nu ii observa nimeni, iar daca 'din greseala' ii observa, nu e nimic de zis din comportamentul asta.
Nu mi se pare o moda sa ai cel mai nou smartphone, cel putin eu nu stau in asemenea anturaje. E interesant cand cineva are o 'noutate', fie ca vorbim de telefon, aparat foto, masina, frizura sau locuinta. Aceste schimbari atrag atentia o vreme, apoi devin lucruri obisnuite. Toti trecem prin asemenea schimbari, si beneficiem de acea atentie. Mi-e mila insa de cei care incearca sa para interesanti, facand aceste schimbari in disperarea de a atrage atentia. Societatea nu ne cere acest comportament, cel putin la nivelul la care sunt eu.
Fetele nu sunt materialiste in majoritate. Si aici incerc sa-ti explic cat mai scurt: am prietene si cunostinte (fete), care umbla cu materialisti. Crede-ma, aia sunt luati de fraieri, iar 'ce e mai bun' din ele, tot la baieti simpli se consuma. Nu sunt atrase de baietii cu bani, profita de ei in aceeasi masura cu care profita unii baieti, cand au un prieten mai prostut, pe care il cheama cu ei nu pentru ca il considera prieten, ci pentru ca face cinste. Fetele sunt mai atrase de baietii needucati (acei bad-boy), decat de cei bogati.
Familiile sarace sunt judecate pentru a trage una din cele doua posibile concluzii: sunt prosti, de nu se descurca, sau chiar nu au avut noroc, si sunt oameni buni.
La intrebarea cu cainii, nu prea pot raspunde. Eu sunt intre bogatie si saracie, mai exact nu am loc de munca, ai mei sunt simpli salariati, am lucrat pe 800lei/luna, dar totusi umblu 90% cu masina personala si am sume cu doi de 0 permanent. Cu toate astea, nu am nici un caine, vreau unul sau chiar doi, dar nu i-am luat deocamdata, pentru ca nu stiu cat timp as avea sa ma ocup de ei. Sunt mai mult necesari. Daca intrebarea ta era filosofica, raspunsul e: pentru ca sunt tarani. Cunosc persoane cu casa de chirpici, nezugravita si cu wc-ul in curte, care dupa ce au muncit un an afara, au venit cu masini de zeci de mii de euro, ies la masline 'pi shentru', iar la casa aia n-au schimbat macar geamurile, bate vantul pe langa ele. Aici e vorba de educatie si, de ce nu, inteligenta.
Daca bogatii au o piscina, saracii nici nu stiu cum arata. Fac ei baie in lac, dar nimic nu se compara cu confortul propriu.
Probabil te-a suparat ceva, de vezi doar partea goala a paharului. Eu nu consider societatea mizera, am copilarit in anii '90 si pot spune ca societatea romaneasca se schimba in bine cu pasi nu repezi, dar suficient de mergatori.
Cine incepe sa compare Romania cu Germania, Austria si Italia, e genul de om care ne trage in jos. Invidia asta ne aduce si mai aproape de Bulgari si Greci. Nu vine nimeni sa ne creasca salariile de la 300e la 1500, pentru ca "asa au nemtii". O sa creasca salariile noastre, cand munca si managementul nostru vor fi la nivel occidental.
Lucrurile materiale sunt importante in viata, dar avem si altele de rezolvat. Daca alergam prea mult dupa bogatii, uitam de celelalte placeri ale vietii, si devenim invidiosi pe saraci, care, daca nu si-au pierdut viata alergand dupa bogatii, sunt impliniti pe plan emotional.

| Fatamuntilor a răspuns:

Suntem tentati sa-i copiem pe altii.
Cica e la moda!

| Mario76 a răspuns:

Spiritul de turma. Daca ala face... nu imi pun problema ca face ceva rau. Eu sa fiu mai fraier? Din pacate, multi tineri se preteaza la asa ceva. Si asta si din pricina deficientei de educatie si de stat mai mult cu parintii, care sa pregateasca adolescentul pentru viata. Insa, in ciuda a ceea ce zic ceilalti, nu trebuie sa avem spiritul de turma. daca ala fumeaza, e problema lui. Sanatatea lui e in joc. Cunosc o familie, sot si sotie ce fumeaza amandoi cam cate 3-4 pachete pe zi. Au doi copii. Le-am zis sa faca un calcul sumar, cat costa pachetele alea de tigari pe luna, ce ar fi fost daca acei bani ii puneau in banca pe numele copiilor?

| Coma21 a răspuns:

Deoarece suntem o natie autodistructiva si egoisti. Noi ca si rasa umana desi inteligenti prin numeroasele noastre creatii nu suntem capabili de a pune pret pe vietile celorlalte persoane. Suntem o natie trista iar tot ceea ce conteaza este propia persoana. Suntem conservatori din instinct si pradatori!

| melkittenqueen a răspuns:

Sincer si eu imi pun intrebarile astea de multa vreme. Prietena mea cea mai buna a inceput sa fumeze pentru ca a vazut ca persoanele "jmechere" din oras o fac, si am convins-o sa nu o mai faca o perioada, dar acum fumeaza pe ascuns. Si asta e problema, toti se iau unu dupa altul la fel si cu hainele. Ok eu recunosc ca imi plac hainele, dar nu vreau neaparat cele mai scumpe haine. Daca imi iau o pereche de blugi din H&M ma bucur 2 ani. Nu stiu de ce la unele se rezuma totul la bani, nu m-am uitat niciodata dupa chestia asta. Nu am avut un prieten in viata mea pentru chestia cu sex-ul pentru ca nu mi se pare sa imi pui mana pe fund si sa ma intrebi dupa daca vreau sa fim impreuna e josnic. Lucrurile mereu au fost asa, dar nu am trait noi in vremurile alea si nu erau asa evidente. Adica si inainte fumau de la varste de 12-13 ani, si cu cat aveai lucruri mai scumpe cu atat erai mai jmecher, dar era oricum diferit. Acum este prea multa libertate, si tehnologia este mai avansata. Nu stiu daca te-am ajutat intr-un fel dar simteam nevoia sa imi spun cuvantul laughing