| MyGuardianAngel a întrebat:

Pe ce data incepe si se termina anul scolar 2011/2012? Este ceva rau daca nu incepe ca de obicei pe 15 septembrie? Vot!

Răspuns Câştigător
| anotza a răspuns:

Semestrul I

Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea

Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012

Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012

Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012

nu are nimic daca nu incepe pe 15. ca nu in fiecare an a inceput pe 15tongue

Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012

9 răspunsuri:
| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Ne va lua vacanta dintre semestre, o va largi pe cea de Craciun...prostii tipice ministerului.

| MillyMarinelaFlorin a răspuns:

Pe 12 septembrie

| AidaAmaranta a răspuns:

E rau daca nu incepe scoala pe 15 ca de obicei. pentru ca ista vor sa sa inceapa scoala pe data de 1. octombire

| StopCardiak a răspuns:

Scoala va incepe pe 12 septembrie si se va termina pe 1 iulie si nu e rau deoarece avem 1 luna vacanta de iarna si 2 de vara!

| VaD a răspuns:

Cursurile în anul anul şcolar 2011-2012 încep pe 12 septembrie.

Potrvit documentului anul şcolar 2011-2012 are 36 de săptămâni de cursuri, însumând 177 de zile lucrătoare. Elevii claselor terminale din învăţământul liceal vor termina cursurile la 1 iunie 2012, următoarele 4 săptămâni fiind dedicate desfăşurării examenului de Bacalaureat.

Cursurile claselor a VIII-a se încheie în data de 15 iunie 2012, o săptămână fiind dedicată desfășurării Evaluării Naționale.

Cursurile anului scolar 2011-2012, pentru toti ceilalti se vor termina pe 23 iunie 2012

| nasirc a răspuns:

Întrebarea ta era simplu adresată aşa că la fel îţi voi răspunde şi eu. Începe pe data de 12 septembrie şi se încheie pe 22 iunie. Nu va mai fi vacanţă intersemestrială. Vacanţa de Crăciun e de 3 săptămâni şi după începe semestrul 2. De Paşti vor fi 2 săptămâni.
Stai să vezi noutate...că anul şcolar 2012-2013 va începe pe data de 9 septembrie. Asta-i bună. Sunt dascăl şi am cunoştinţă de cauză.
Mult succes în noul an şcolar şi sănatate!

| diana26 a răspuns (pentru nasirc):

N-are cum sa inceapa pe 9 sept pentru ca 9 cade duminica, deci va incepe pe 10 sept

| nasirc a răspuns (pentru diana26):

Da e corect ce ai mentionat. Noua septembrie e ultima zi de vacanta.
Eu am scris asa pentru ca in calendarul scolar asa se mentioneaza: ultima zi de vacanta si prima zi de vacanta. deci e de inteles ca acele zile nu se iau in calcul.
Pentru ca mai e putin din vacanta eu iti doresc sa o petreci cat mai placut!

| RAZVAN_5501 a răspuns:

Anul scolar 2011-2012 va incepe pe data de 12 septembrie si se va incheia pe data de 23 iunie 2012.Asa ca bafta tuturor!