| AnOnImUl321123 a întrebat:

Pe ce taste trebuie sa apas pentru a scrie corect? Adica cu â, ş, ă? Am facut sa imi apara jos in bara chestia aia cu EN sau RO, am selectat RO iar acuma nu stiu ce combinatii de taste trebuie sa apas ca sa pot scrie corect. Ma ajutati?
Funda

2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

[ ] \; ' /

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dai pe limba Romana, pentru diacritice trebuie sa apesi tastele; : sau altele in functie de tastatura pe care o ai.Dar activarea tastaturii in limba romana face ca unele taste sa se inverseze de exemplu tasta D va scrie alta litera. Daca vrei intr-adevar sa scrii cu diacritice trebuie sa te abisnuiesti cu modificarea altor taste.La laptopuri, pentru diacritice sunt taste speciale lanaga tasta enter pe care vei apasa simplu pe ele pe cand la o tastatura pe usb in functie de mpdelul ei, vei apasa normal pe tastele care ti-am zis sai combinatii de shift: shift;