| GabriiiiiElla a întrebat:

Pe maine pentru evaluare trebuie sa stim si textul publibitar, anuntul publicitar, articolul de ziar/ de revista, stirea textul argumentativ, textul narativ, textul descriptiv si textul informativ?

3 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Nu.

| GabrielaRawr a răspuns:

Oarecum,la subiectul al II-lea se da mereu un text nonliterar, urmate de niste cerinte simple care tin stric de text(primele 2 exercitii) apoi urmeaza lucrurile de gramatica, subordonatele si valoarea morfologica si functia sintactica.Succes maine si sper ca te-am ajutat!

| BiancaBB a răspuns:

De text argumentativ s-ar putea sa te izbesti, ca s-a mai dat cateodata la prima compunere. In rest, ai nevoie de caracteristicile textelor literare si nonliterare pentru al doilea subiect. Pentru primul subiect, ai nevoie de caracteristicile genurilor literare(epic si liric, ca dramatic nu se da) si ale speciilor literare(fara roman). Succes!:*