| AmansyoK1 a întrebat:

Poate sa se ajunga epidemia de boala EBOLA si la noi in Romania sau Italia? imi este frica sa nu iau boala...

Răspuns Câştigător
| mihamika99 a răspuns:

Nu cred. In primul rand virusul nu se transmite prin aer, se transmite prin sange, saliva, sperma, mucus etc, iar sansele sa se transforme intr-o epidemie sunt destul de mici, mai ales intr-o tara mai dezvoltata decat Africa, prin urmare, o tara care are o igiena mai buna si o educatie mai buna.
In al doilea rand virusul nu poate trai fara un purtator. Iar purtatorii lui cei mai comuni sunt niste lilieci care traiesc numai in zonele din Africa. Restul purtatorilor, precum oamenii, sunt purtatorii accidenatali, care in momenul in care iau virusul fie mor si nu apuca sa transmita virusul (pentru ca perioada de incubare a virusului este destul de rapida - nu poti purta prea mult virusul fara sa ai simptome, iar virusul moare odata cu purtatorul), fie se vindeca (deci virusul va muri si in acest caz).
Specia respectiva de lilieci este singura care poate fi purtatoare a virusului fara sa aiba simptomele oamenilor, deci il pot purta o perioada indelungata fara sa moara din cauza lui. deci stai linistit :*

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se raspandeste atata, se evaporeaza in aer

| K0sti a răspuns:

Asta e, o iei si gata! Vrei sa traiesti 100 de ani?

| Dennis56 a răspuns (pentru K0sti):

Esti prost? Tu iti dai seama ce provoaca ebola? Mori instantaneu! 90% din oameni mor. Daca ai avea ebola ai fi cel mai fericit din lume. Si in plus s-a extins si in Romania asa ca poti sa o iei bine mersi.