| anonim_4396 a întrebat:

Pot face buletinul inainte de data expirării? si dacă se poate vreau să stiu dacă mi-l eliberează tot inainte să fac 18 ani oficial. Dacă stie cineva vă rog să lăsati un răspuns urgent. Dau fundă ty.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii si ti-o elibereaza in cca 15 zile de la depunerea actelor.

| Plesca_Valentin_1997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bun atat am vrut să stiu dacă mi-l eliberează.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate zici ca e pierdut si se face altul la schimb

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa il schimbi cu maxim 3 luni inainte de data expirarii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ps, nu fa treaba asta cu declaratul ca l ai pierdut, s ar putea sa ai o surpriza si sa iti faca altul cu aceeasi data de expirare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Max 3 luni inainte de data expirarii sau il declari pierdut si ti-l schimba imediat big grin

| GabyBitzu2197 a răspuns:

Da,il poti schimba in regim de urgenta.In 2-3 zile il ai, cu conditia sa mergi tu dupa el.