| mihaita1 a întrebat:

Romanii sunt destepti. Asta pentru toti care spun ca noi suntem prosti (mai ales strainii). Nu au nici un motiv sa ne spuna noua ca suntem asa

Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Ai foarte mare dreptate! Puțini română gândesc așa. Felicitări! Un român se spune că este luptător, dar la capitolul ăsta nu știe să lupte cu francezii care ne fac de tot rahatul sau alții. Noi suntem muncitori și deștepți, așa trebuie să gândim. Este o problemă lungă de discutat.

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

De fapt sunt destule motive, numai ca ei nu au nici un drept sa ne spuna noua ca suntem prosti fiindca si ei sunt la fel (marea majoritate).

Uite cateva :

- Toti ne imbracam la fel (in functie de moda)
- Toti mirosim la fel (folosim aceleasi marci de sampon, parfum, etc)
- Toti gandim la fel (cu foarte putin exceptii)
- Toti ne calarim de la 11-13 ani (si aici sunt exceptii)
- Toti avem impresia ca daca avem 7 facultati suntem neaparat destepti (dar practic habar n-avem sa facem nimic)
- Multi se uita la ''pariu cu viata'', ''iubiri secrete'' si alte minuni, sunt dependenti de mass media (se hranesc cu ceva virtual) fara sa-si dea seama ca in acest mod umplu buzunarele marilor smecheri.
- Toti baietii sunt obsedati de fotbal (marea majoritate)
- Toate fetele sunt obsedate de moda (marea majoritate)
- Barfa este sport national
- Anturajul este pus in fata familiei

si pot sa continui asa la infinit laughing iata numai cateva dintre motivele pentru care suntem ''prosti''

in momentul in care fiecare individ va fi mai putin previzibil, mai calculat si eventual diferit fata de ceilalti abia atunci nu vom mai fi ''prosti''. N-am zis insa ca vom fi destepti (pentru asta e nevoie de mai mult)

| c0ton a răspuns (pentru IMC90):

Hai ca mai continui si eu :
-Ignoranta este ceva normal pe aici
-Indeferenta ce e ruda cu prostia este pe la noi
-Ceva prostesc e cool ceva normal e banal si plictisitor
-Nu trebuie sa ne faca cineva sa parem niste clovni ca deja ne comportam ca unii
-E mai important ce portii cum arati ce tunsoare ai decat ce ai in acel cap
-Romani mai bine stau pe tableta, calculator si telefon mai ales pe toate rahaturile de jocuri si site-uri de socializare ca fb sau tweeter decat sa mai citeasca o carte
-Romanii citesc foarte foarte putine carti si cand citesc acelea sunt despre mass-media moda si toate rahaturile de telenovele texane sau chinezesti sau tot felul
-Daca intrebi uni liceeni sau chiar in facultate despre Mihai Eminescu vor spune probabil ca este un gropar
-Stirile promoveaza mai mult toate proastele cu silicoanele mai greu decat creierul ala de gaina pe care il poarta( de fapt nu de gaina ca aia e mai desteapta in orice caz) decat probleme reale
-Daca nu ai telefon performant sau ceva mai "smeher" esti nebagat in seama de persoanele cu varsta frageda
-Daca majoritatea face un lucru incep acel lucru si ceilalti
-Frumusetea morala si sufleteasca e neimportanta fata de cea fizica
-Sunt crendinciosi si preferam sa admitem si sa obligam ca Dumnezeu e mai presus de toate si sa ne gandim ca e mai bine sa apartinem unei entitati nefizice si nevazute
-Pana si in biserici barfim
-Ascultam tot felul de rahaturi de melodii de a lui Salam de al lui Smiley Loredana si toti cocalari din Romania dar nu vad nici macar 1 care sa asculte un jazz un classic

| arn64 a răspuns:

Pai chiar suntem prosti ca ne plangem. hai sa cuatma pe google.com "english are " si iti da "racist" "germans" "rude" "hated" sau cautam "americans are " si gasesti "idiots" "cold" "dumb" deci nu va mai plangeti tongue
sau