| anonim_4396 a întrebat:

Sa ma lamureasca si pe mine cineva care a dat sala de mai multe ori:examenul auto la sala se poate da dupa ce-am picat orasul din a 16-a zi sau din a 17-a? mie mi-a zis instructorul ca din a 17-a zi sa ma duc din nou, dar multi spun ca trebuie sa treaca doar 15 zile

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.12.(1) Candidaţii declaraţi respinşi se pot prezenta în vederea programării pentru o nouă examinare numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca respinşi, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
  (2) Candidaţii neprezentaţi se pot prezenta în vederea programării oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
  (3) Candidaţii declaraţi admişi la proba teoretică, care nu se prezintă la proba practică într-un termen de cel mult un an de la data absolvirii şcolii de pregătire a conducătorilor de autovehicule, sunt declaraţi respinşi.
  (4) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii şcolii de pregătire a conducătorilor de autovehicule, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."
Termenul se socoteste pe zile libere, respectiv nu se ia in considerare ziua cand incepe si ziua cand se sfarseste termenul, asa ca, in fapt, sunt 17 zile, socotind si ziua de inceput si cea de sfarsit.

| Andr334 a răspuns:

Da trebuie sa treacă 15 zile... Asa stiu.