| iintunericul a întrebat:

SALL TPU!
ziceti-mi si mie cum se numesc acele numere mari, care se scrie cu litere
de ex: K, M, L, B,... ext, care reprezinta un numar ex:K=1000

nu stiu cum se numesc astea, am stiut dar le-am uitat, care stie ziceti-mi si mie va rog, dar funda

2 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Numere romane.

| GGL a răspuns (pentru scully):

Numerele romane sunt I,V,X,L, C, D, M(1, 5,10, 50,100, 500,1000).
K=1000 poate veni de la kilo(gram/metru/etc), dar nu reprezinta un numar, ci un raport(nu este corect spus asa, dar n-am gasit o exprimare mai buna)...Numai el stie ce are in cap.