| ReZiSTorr a întrebat:

Salu TPU... am o problema foarte grava. azi cand am vrut sa ma curat in urechi, mai bine zis urechea dreapta, dupa ce am scos betisorul, nu am mai auzit nimic cu ea. nu mai aud de 5 ore cu ea. E posibil sa-mi fi spart timpanul? Nu stiu ce sa ma mai fac crying Rog un specialist, daca se poate.Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

In momentul cand iti spargi timpanul simti o durere usoara si auzi ca un fel de fasait, ca si cum se dezumfla ceva.
Sunt aproape convins ca nu e grav, mai mult ca sigur aveai deja un dop de ceara format iar cu betisorul l-ai impins si mai mult.
La doctor insa oricum trebuie sa mergi.

6 răspunsuri:
| Lucaci a răspuns:

Du-te repede la urgente si nu mai pierde timpul pe internet! Ai mare grija si nu umbla in ureche pana nu vezi un doctor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce se poate, ori ai vreun dop de ceara pe care l ai bagat mult mai adanc. Nu exista specialisti pe TPU ci la spital unde ar trebui sa te duci si tu cat mai repede.

Si nu mai folosi betisoare sunt foarte pricculoase si niciun medic orl ist nu le recomanda

| ReZiSTorr explică (pentru suntserios):

Nu stiu ce de, nu iti pot da funda, esti campionul zilei si de aceea cred. Mersi, de 5 minute am aflat si eu

| wolder a răspuns:

Dacă nu auzeai câteva secunde era mai ok, dar să nu auzi 5 ore e ceva grav. Mergi l doctor sau la urgente. Spune familiei. Poţi să-ţi pierzi auzul de tot

| wolder a răspuns:

La orl iti va face o spalatura poate ai un dop.
mergi la medic

| strike118 a răspuns:

Nu trebuia sa astepti chiar 5 ore...du-te la doctor. Sper sa iti revii!