Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut.Acum circa 1 luna cineva mi-a adus un lamai din Franta, si am cateva intrebari despre el:
1.Ce fel de pamant ii trebuie?
2.Cat de des trebuie udat?
3.Cam la ce temperatura sa il tin?
4.Am observat ca-i cad frunzele, stie cineva cauza?

Răspuns Câştigător
| Ali18sa a răspuns:

Uda-l cu grija

In general lamaiul adora cantitatile mari de apa vara, insa trebuie sa ai grija sa nu il ineci. Intre doua udari lasa pamantul sa se usuce, mai ales pentru ca solul sau este unul nisipos-lutos, care retine umezeaza mai mult decat celelalte tipuri de soluri.

In timpul iernii, cand temperaturile scad considerabil, lasa pamantul lamaiulu sa se usuce in totalitate, dupa care mai asteapta 3 - 4 zile si aplica-i o cantitate mica de apa. Arborelui nu ii priesc temperaturile scazute si chiar daca este tinut in apartament, el va resimti cu siguranta efectele iernii. In plus, iarna lamaiul trebuie udat doar cu apa la temperatura camerei - umple un pahar cu apa si lasa-l sa stea 2 - 3 ore in camera, dupa care poti hidrata solul lamaiului.
Lamaiul are nevoie de temperaturi ridicate pentru a se dezvolta in mod optim, iar temperaturile scazute ii vor dauna vizibil. Va incepe cel mai probabil prin semne usoare de ofilire, eventual pete negre, purici si asa mai departe, pana cand se va usca si va muri.

Incearca sa il pozitionezi la fereastra, eventual langa un calorifer in perioada iernii, pentru a avea lumina si caldura.

Chiar dacă sunt rezistenţi, lămâii pot avea şi ei probleme de sănătate. Iată câteva simptome şi remedii adecvate:
- Dacă frunzele sunt mici, de culoare deschisă, gălbuie mai ales în jurul nervurilor, este o lipsă de azot şi se vor administra 50 g de azotat de amoniu la plantele din vase mari;
- Dacă frunzele se brunifică începând de la vârf spre margine şi încep să cadă mai ales în perioada înfloritului este semn că planta nu are fosfor. Li se vor da 80 g de fosfor la plantele din vase mari;
- Dacă frunzele sunt foarte mari şi încep să se decoloreze şi să se brunifice sau apar pe suprafaţă puncte de clei este semn că planta are nevoie de potasiu! Se administrează 50 g de potasiu la plantele din vase mari;
- Când ramurile lămâiului sunt exagerat de lungi, iar fructele cad de mici, este lipsă de cupru. Se fac stropiri cu sulfat de cupru 1%;
- În cazul în care frunzele mai vechi de la baza lămâiului se îngălbenesc şi cad este semn că lămâiul are nevoie de magneziu. Această suferinţă apare, în general, în cazul solurilor prea uşoare. Se schimbă pământul din ghiveci.

2 răspunsuri:
| TeeaCup a răspuns:

Eu am un lamai foarte mare si ii pun cam o galeata de apa pe zi si iarna il tin in casa si vara afara. Legat de frunze, nu stiu ce sa zic, poate l-a prins frigul?