| costinsilviu89 a întrebat:

Salut, am cumparat o cutie de finetti cu ciocolata alba si neagra, cand am ajuns acasa am observat ca deasupra s-a format un lichid apos galbui. totusi pe cutie scrie ca expira in decembrie, in raftul din supermarket a stat la o temperatura cam ridicata, o fi inca buna de mancat sau o arunc la gunoi?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Cu toate că expiră în decembrie 2012, eu sunt de părere să o arunci IMEDIAT la gunoi. Acel lichid gălbui este probabil ceva rânced, dacă mănânci aşa ceva, rişti o toxiinfecţie alimentară de toată frumuseţea, cu deshidratare, diaree severă, etc., în cazurile cele mai grave cu spitalizare de urgenţă.

Sănătatea ta valorează mai mult decât suma pe care ai cheltuit-o pe acea cutie.

Sau, ai putea să te întorci la supermagazin, să le expui problema, să le ceri înlocuirea, şi mai ales să le ceri verificarea produselor similare de pe raft, pentru că alte persoane ar putea suferi de pe urma acelei "gălbejeli". Dacă nu găseşti înţelegere la supermarket, gândeşte-te să te adresezi protecţiei consumatorului, sau chiar televiziunilor locale, să vezi ce repede vor percuta "supermagazionerii".

Dacă pe cutie găseşti un număr de apel de genul 0 800... , atunci sună la acel număr (este gratuit) expune problema direct la "Finetti", sper să te ajute.

Sper să te fi ajutat. Mult succes!

| costinsilviu89 explică (pentru RomulusMilea):

Iti multumesc frumos pentru raspunsul concret, am observat ca la fundul cutiei, cocolata alba era intarita, de unde trag cocluzia, datorita caldurii si trasportului ciocolata s-a deshiratat ulterior lichidul iesind la suprafata.

1 răspuns: