| benga94 a întrebat:

Salut am și eu o problema cu laptopul compaq 700 deci cind laprimit din Germania avea windows8 pe el și l-am scos ca mergea cam greu pentru cei4giga ram asa mi sa părut mie.am cautat pe net un videotutorial am găsit cum sa fac un windows7cu un program fără sa mai fac cu Nero sa ard imaginea.a mers am formatat laptopul și înk un pc cu acel dvd.acum cred ca de la vreun virus mergea greu apărea pagini pe net aiurea etc când să-l formatez mu se încarcă și rămâne asa nu înțeleg dc.am umblat pan bios era la boot ordinea hardul prea data și am pus cd.dvd am modificat și încă ceva acolo era cu ensble distale ceva cu sever și mi-a mers sa dau format cu XP abia nu vad de ce nu merge 7le.pentru ca beleaua mai e ca n-am nici un driver și cu 7 nu era probleme asa cu XP am găsit un progrămel da trăgea foarte greu și am anulat. aștept răspuns densa cunoscători.

2 răspunsuri:
| benga94 explică:

M-am mințit era ceva legat de asta acolo cu ensble disable.nici XP nu mergea dacă nu umblam acolo.

| ion1731 a răspuns:

Salut.Eu ma declar cunoscator, ce sa zic, compaq sunt fabricate de helwet packard- sau prescurtat HP- o marca destul de proasta de laptop-uri- windows-ul mergea greu nu numai de la partea software-adica virus dar si de la cea hardware-aici sunt mai multe variante dar nu asta e important.Dvd-urile bootabile cu windows nu se inscriu cu " progrămele" din tutoriale de pe net facute de incepatori, dar cu soft bazat- merge "ultraiso" sau "nero" cum ai specificat tu.Eu iti recomand urmatoarele- uite in bios la tine este asa o optiune: load bios from default setings " sau ceva de genu, nu-s cunoscator mare in engleza dar ar trebui sa existe ceva acolo de genul in sectiunea "exit". Dupa aia restartezi pc-ul/laptop-ul si schimbi numai "first boot device" -in alta parte nu e de dorit sa umbli, daca nu e cazul.Si bootezi normal de pe dvd-ul inscris correct cu nero.Iti recomand sa descarci un distribuitiv curat cit mai aproape de original cum ar fi cele de la MSDN, link nu voi da, (as putea fi penalizat pentru piraterie), nu are importanta ce windows alegi, eu ti-as recomanda 8.1 daca zici ca a fost 8 pe el. Funda? +vot.