| Aurel_Puma_1999 a întrebat:

Am un autoturism inmatriculat pe bulgaria cumparat de aproximativ 1an jumate azi am fost oprit de politie am toate actele (asigurare, i.t.p, rovinieta) si mi-au zis sa imi fac procura si act vanzare cumparare ca in baza de date figureaza ca am cumparat masina pe 10.08. 2016. Politia este din oras si o sa mai dau de ei, ce risc sa patesc si cu cine sa fac act vanzare-cumparare ca este pe firma de inamtriculari dar i.t.p si asigurare pe numele meu?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci procura cu proprietarul din acte daca vrei sa fii intr-o minima legalitate

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Proprietarul masinii este cel din talon unde scrie -Detinator, si mai este trecut si in Cartea de Identitatee. Cu ala trebuie sa faci acte. Zi mersi ca nu ti-a luat actele, tu ai platit asigurare la ceva ce nu ai, sau mai bine zis masina nu e asigurata.

| mont a răspuns:

Risti in special sa iti retina certificatul de inmatriculare si placutele pentru netranscrierea masinii dupa vanzare. Act de vanzare-cumparare intre proprietarul din acte si tine, adica firma de inmatriculari. Oricum daca e posibil nu ar strica sa o treci pe numele tau si cu numere romanesti.

| Aurel_Puma_1999 explică:

Am gasit azi să fac procura 50€ si apropo cu aceasta masina am dat si de R.A.R acum cateva luni de zile m-au verificat la sange si nu mi-au zis nimic decat sa schimb farurile' aveam xenon!
P.s masina este un bmw e46, 330xd si este mult impozitul, asigurare si in ultimul rand taxa