| qwerty93 a întrebat:

Salut.
Astazi am primit o recomandata de la posta, am fost si am primit o amenda de la politie in valoare de 500 ron.
Amenda este pentru: usi trantite si galagie mare,am primit asta acasa pur si simplu,fara sa vina nimeni,politia sa verifice daca chiar fac galagie,nu am semnat nimic,nu am dat buletin,nume,date nimic,pur si simplu m-am trezit cu amenda acasa.
Plangerea a fost depusa de vecinul de sub mine,care nici macar nu este proprietar,in caz ca conteaza.
Asa as putea si eu sa merg la politie sa spun ca X face galagie si sa-i trimita amenda.
Aveau dreptul sa-mi trimita asa amenda, sau ce sa fac?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai motive, in termen de 15 zile de la comunicare poti contesta procesul verbal de constatare a contranventiei la judecatorie (vezi continutul articolului 6 din Legea 61/1991 republicata:http://www.avocatnet.ro/......014.html).

p.s. Fi sigur ca vecinul a solicitat telefonic deplasarea unui echipaj de politie care sa costate, la fata locului, incalcarea normelor de convietuire sociala ---poate, tocmai atunci cand galagia atingea cote maxime si la orele de liniste!

| express11 a răspuns:

Poti face contestatie.aceasta ssuma se dubleaza daca n-o platesti, in 48 de ore parca.contestatia o faci la tribunal.o depui la judecatorul de serviciu.