| prs0396 a întrebat:

Salut, cat curent consuma un laptop?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Uite rezultatele unui experiment:
Laptop eMachines, Intel Celeron, ecran 15.6", luminozitate maxima 33 W / 0.033 KWh.

| prs0396 explică (pentru Salontanul):

Fii mai explicit, te rog, in bani mai exact, plata!

| Salontanul a răspuns (pentru prs0396):

Eu ti-m spus cat consuma la ora. Tu fa-ti socoteala singur. Ia o factura de curent si vezi cat este KWh+TVA (in jur de 60 de bani).

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

0.033 kW, adica 0.033 kWh/h. Alte laptopuri pot consuma cu totul altfel.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Pai si de unde sa stiu cat consuma al tau? Se zicea de mama Omida ca ghiceste in carti si nici ea n-a stiut ca va muri si a murit. Poate, daca spuneai ce laptop ai, aflam. Daca mai si inmultesti cat consuma cu numarul de ore pe zi, folosit si cu numarul de zile, pe luna sau pe saptamana afli cat consuma pe an, pe luna sau saptamana.
Concluzie: ne stiind ce laptop ai si nici cat il folosesti pe zi nu reusim sa aflam consumul.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Daca-l roade grija marelui consum, un laptop consuma foarte putin, mai ales in comparatie cu incalzirea electrica. Asa ca daca i-a venit mult de platit la electricitate, nu prea ar fi vina laptopului.

| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

Scuza-ma. Am crezut ca aintrebat cel ce apus intrebarea. Asa este. Un laptop consuma mai putin ca un bec de 100 W.