| alexandrunaj a întrebat:

Cat sapa rugina in otel intr-un an? In curte am o piesa pentru ferma care nu suporta a fi vopsita sau tratata contra ruginii.Chestia e ca o pot curata in fiecare zi de rugina dar ma gandesc cat de mult va sapa rugina in acea piesa? Daca ar sapa 1mm intr-un an nu ar fi problema dar ma gandesc ca eu curatand mereu stratul de rugina se va tot forma altul in loc, sapand in suprafata de metal. Va rog fara misto, vreau raspunsuri serioase. Poate sapa rugina mai mult de 1mm pe an in otel?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde cu ce cureti rugina ca e posibil sa deteriorezi tu mai mult ca rugina. Daca nu merge macar cu vaselina da-o cu ulei sau bruneaz-o. Ce piesa de OZN o fi aceea?

| Petripetri a răspuns:

De ce nu acoperi piesa cu o folie de plastic dupa ce o dai cu niste ulei, vasilina, eu asa as face

| Alice85 a răspuns:

Nu cred ca s-a facut vreun studiu despre acest fenomen. Insa depinde de calitatea otelului. Daca o poti curata, probabil are deja 1 mm. Nu am mai auzit de piese care nu pot fi protejate cu anticoroziv, incearca sa o protejezi altfel de umezeala si apa.