| cnvv a întrebat:

De ce in romana la cuvantul " Da " se spune, ei bine " Da "?
Ma refer ca la celelalte limbi romanice se spune Si ( italian si spaniola ), Sim ( portugheza ) si Oui ( franceza ). Nu ar tebui sa fie ceva asemenator si la noi? Totusi, am observat ca in limbile slavice, se zice tot Da. Care mai sunt consecintele faptului ca suntem singura tara romanica din Estul Europei?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia e simpla. Din obligatie si obisnuinta.
"Da" este un cuvant rusesc.
Daca cineva a spus altceva tovarasilor in timpul comunismului, atunci risca sa fie facut disparut, sau cel putin nu a putut face cariera.
Cei care a strigat "DA!", invatat la Moscova, au devenit "conducatorii dragi ai poporului".

Urmasii lor ne conduc si acum...
Si noi le spunem tot "Da", la fiecare votare...

| RAY a răspuns:

Pentru ca cuvantul ei bine are alt context decat da

ei bine daca asa spui poate asa e
da daca tu spui asa e
seamana dar difera in functie de context

eu nu prea folosesc cuvantul ei bine, mai mult poate,posibil,banuiesc, cred, ipotetic, da e un cuvant prea puternic prea afirmativ din pacate multi il folosesc aiurea, crezi ca va ploua azi? da, de parca ai fi dumnezeu de afirmi asta

| zurick a răspuns:

Româna e singura limbă latină influențată de slavi, deci e normal să fie ușor diferită.

| DumitruS a răspuns:

"Romanica"? Limba romana nu este una pur latina ci o combinatie de cuvinte din diferite limbi in functie de cine ne-a calarit si cat timp. De asta nu se spune "si" ci se spune "da". Stai linistit ca peste 20 de ani maxim se va spune "yes".

| Ivy86 a răspuns:

"Da" se spune ca provine din slava. Atât noi românii cat si sârbii, bulgarii si rușii folosesc "da" ca o afirmatie.
Limba noastra este in mare parte compusa din cuv. latine dar restul sunt cuv. slave, turcesti, dacice etc.

| Mitsuko a răspuns:

Ai fumat ceva? Logic ca limbile sunt diferite! xD