| robi5573 a întrebat:

Salut
de curand am achizitionat un pc cu Intel i7 4770k 3.5 si o placa de baza Z87 si mi s-a spus ca as putea sa ii fac la procesor overclock si vreau cateva detalii despre lucrul acesta stiu ca creste procesorul in ghz dar nu prea sunt sigur cat si care sunt costurile

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Felicitari pentru achizitie! 4770k are multiplicatorul deblocat, deci treaba cu overclockul se rezolva destul de usor. Intrebarile acum ar fi doua:
1. Chiar ai nevoie de overclock in momentul asta?
2. Cooler capabil ti-ai luat, sau ai avut impresia ca un procesor si o placa de baza capabile sint destul pentru asa ceva? Ce sursa si ce placa video ai?

| AlexL28 a răspuns:

Overclockingul il va afecta in timp, nu are rost la procesorul asta, aricum poate duce orice

| robi5573 explică:

EVGA gtx 760 4 gb