| xNex a întrebat:

Mi-am luat o placa de baza cu procesor de 2.93 +clar+ventilator + 4 "benzi" unde pot sa bag ddr2, as vrea sa stiu in primul rand daca 2 jumate este un pret destul de convenabil? si m.ar interesa la ce viteza merge bine un pc. ddr 4 sa 8?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

2 jumate ce? 2 milioane jumate? ddr 4 sau 8?
Nu prea inteleg. Probabil te referi daca adaugi 4 sau 8 GB ram. Ei bine depinde de bugetul tau, pentru o utilizare obisnuita, 4 GB sunt suficienti, cu system pe 32 bit. Daca vrei system 64 bit, iti recomand 8 GB.
Si la chestia cu 2 jumate, tot nu m-am prins... fi mai explicit.
P.S: ddr2 e cam invechit... mai bine luai o placa de baza care sa suporte memorii DDR3.

| xNex explică (pentru Ineys):

2 milioane jumate, are sloturi unde pot sa bag 4 placi de ram, deci ar fi mai indicat sa folosesc 4 gb pe 32 de bit? (nu vreau cine stie ce, vreau doar sa imi mearga bine de cat cel "vechi"- inca il folosesc din cauza ca nu stiu ce memorie ram sa am, si m-ar interesa de hard, cam cat de mare sa fie? Dau funda daca primesc informatiile dorite. happy

| Ineys a răspuns (pentru xNex):

Da, e mai bine pe 32 de bit... dar nu cred c-o sa-ti vada toti cei 4 GB, o sa-ti vada 3 si ceva. Si un hard, de minim 500 GB, nu este asa scump. maxim 2 milioane. Daca vrei performanta cu adevarat, adauga un SSD... dar costa cam multicel.