| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni, vreau sa comand ceva din SUA si acel ceva imi este livrat prin USPS,
1. Daca ati mai comandat ceva din SUA prin USPS cum a decurs totul ati avut neplaceri? Daca imi gresesc adresa si il livreaza in alta tara cum pot rezolva aceasta problema?
2. Cand ajunge in Romania unde trebuie sa ma duc sa il caut(coletul) multesc anticipat si funda!

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

USPS e posta americana. Am primit acum mai multi ani un colet din SUA si a venit la posta vamala. Iti vine instiintare acasa cu ziua in care trebuie sa te prezinti. Mergi cu buletinul la posta vamala, platesti o taxa postala (era parca 1.60 lei acum probabil ca e vreo 4-5) si intri la vama unde iti deschide coletul in fata ta. In functie de ce e in colet, de valoarea produselor, poate sa iti ceara sa platesti TVA sau daca valoarea e si mai mare taxa vamala si TVA. Pentru produse cu valoare mica nu platesti nimic.
http://madalinliviu.ro/......na-non-ue/