| BezeaToxica a întrebat:

Sunt cls a 10-a si profa mea de Engleza mi-a spus sa ma pun pe invatat ca alt fel raman corijent(eu sunt planta/bata/praf la limba engleza).
Si eu vreau sa invat dar singura problema e ca nu stiu ce sa invat/sa invat prima data. Ok invat dar ce, ea nu mi-a zis ceva anume...
In cls ne-a intrebat ce facem acasa( in eng) eu am inteles asta dar nu i-am raspuns(chiar daca cred ca stiam) deoarece nu vr sa rada colegii ca spun numai prostii, etc...
Cu ce sa incep? Ca la clasa a 5-a

Răspuns Câştigător
| ριтιq a răspuns:

Esti clasa a 10a. Si eu la fel. Pai in primul rand trebuie sa inveti lista de verbe neregulate care este un crez al limbii engleze. Poti sa inveti azi 3 verbe, mai inveti si maine 2 si tot asa. Dupa trebuie sa inveti timpurile, care sunt usurele daca le ai scrise corect si cu explicatii si exemplu multiple. Dupa poti invata conditionalele de preferat ai putea sa le inveti doar pe cele de tip 0 si 1, pentru ca celelalte sunt grele. Trebuie sa inveti cuvintele. Ia cartea de clasa a10-a si citeste textele viitoare. Tradule acasa.Invata cuvintele noi, si la ora o sa-i demonstrezi ca stii. Cred ca deja te-am adus pe la nota 6-7 laughing. bafta!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invata cuvinte uzuale si gramatica. Ce sa inveti altceva?

| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa inveti cu doamna profesoara, poate este tanara si ti-a facut ochi dulci...deci pregatire cu eawinking

| BezeaToxica explică (pentru Simpatic):

E lata cam de 3 ori ca mine straight face

| spaghetty a răspuns:

Poti incepe cu, cuvintele de baza cum a spus si Salontanul. Poti intra pe forumuri, pagini web in engleza. Eu stiu engleza de la 5 ani ( la 4 ani am avut primul pc in engleza) + ca jucam yu gi o h cu un prieten cu vreo 2-3 ani mai mare ca mine si mai zicea el ce stia. Trebuie doar sa stii ce iti zice ala cu care vorbesti, nu trebuie sa stii timpuri si alte tampenii

| casandra12345 a răspuns:

Ia frumos manualul si tradu lectiile in avans

| MoGeA a răspuns:

In primul rand incepe cu cititul unei carti de engleza, daca nu stii unele cuvinte noteazati-le pe o hartie si folosesti dictionarul, apoi cu verbele de toate felurile... uite aici un link http://www.academia-de-engleza.ro/......leza.html, apoi mai trebuie sa inveti doar din clasa a 10-a Bafta!

| BezeaToxica explică (pentru MoGeA):

Nu merge linkul, milpotitrimite inca o data pe privat?