| puscahoreangaion a întrebat:

doresc sa va intreb in cazul in care o adunare generala a proprietarilor hotaraste x solutionare, doresc sa va intreb cine ar trebui sa detina aceste hotarari scrise presedintele sau administratorul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hotararile adunarii generale se trec intr-un registru si pot fi detinute atat de presedinte cat si de cai care trebuie sa le aplice - administrator, casier, etc. De asemenea, in mod normal, trebuie sa fie si afisate, daca ii privesc pe proprietari.

| puscahoreangaion explică (pentru Ioandelasal):

Sa va dea DUMNEZEU sanatate!

| puscahoreangaion explică (pentru Ioandelasal):

Si daca la presedintele sau administratorul nu dau accesul sau nu afiseaza aceste documente ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru puscahoreangaion):

Conform L.230/2007, citez:
"ART.10.Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea asociaţiei şi au acces, la cerere, la orice document al acesteia."
Daca vrei sa vezi un anumit document trebuie sa-l ceri, se poate verbal sau in scris.
Daca nu ti-l prezinta atunci poti reclama la compartimentul/ functionarul de la primarie, care se ocupa cu asociatiile de proprietari. Daca nici asa nu rezolvi te poti adresa instantei de judecata.

| express11 a răspuns:

Administratorul.