| PSP a întrebat:

A venit o somatie mai veche de 1.800 ron. 18 milioane, se poate intampla ceva? In scrisoarea primita ne ameninta ca pune casa la vanzare pentru a-si recupera banii! Momentan stam foarte prost cu banii... Mai are cineva somatii? Ofer funda pentru un raspuns ajutator

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de la cine ai primit somatia si pentru ce motiv. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.
Oricum, pentru o asemenea suma, nu se vinde casa ci doar bunuri mobile.

| K0sti a răspuns:

Cine va ameninta nene?

| j1NNNx a răspuns:

De la internet fac tot la fel, daca nu platesti iti baga o gramada de restante. Un vecin a ajuns pana la 100milioane si dupa nu i-au mai trimis nimic.

| PSP explică (pentru j1NNNx):

Pai si se poate pune sechestru pe casa?

| j1NNNx a răspuns (pentru PSP):

In cazul vecinului meu nu s-a pus, dar am vazut ca la televizor se pune. N-ai decat sa te duci in strainatate 2-3 luni si sa-ti platesti datoria.

| Vi003 a răspuns:

Firmele de telefonie, bancile ii dau pe datornici pe mana firmelor de recuperare. Astia au tupeu, dar numai printr-o hotarare judecatoreasca (definitiva si irevocabila) pot sa faca ce ti-au spus tie. Deci, trebuie sa te judeci cu ei. Intreaba un avocat caruia sa-i arati somatia si vei afla ce pasi sunt de urmat. Primesti ceva lamuriri si de la Protectia consumatorului. Fii calm si actioneaza!