| lucicalucian a întrebat:

Am 14 ani si as dori sa creez un server de metin fara hamachi. Am mai fost GM pe unele servere, stiu toate codurile si mai stiu sa creez harti de metin (de la 0 sau sa le editez pe cele existente), insa as vrea sa am serverul meu. Am nevoie de o sursa de informatii sau de ajutor. Funda!

PS : Am la dispozitie suficienti bani pentru a-l intretine.

1 răspuns:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Iti trebuie un pc bun pentru a face schimbari fara probleme!
Cand faci un server de Metin2 mai intai il faci in pc tau rezolvi toate bugurile si problemele din joc iar apoi poti sa il hostezi.
Un servar cu buguri iti dai si tu seama cum este, mai ales multe hosturi ea serverele de metin2 de pe diferite surse unde poti sa ei si tu si toate au buguri sau diferite buguri in ele.

2 Programe daca ai servarul hostat sunt:
-Filezila
-Navicat
-Putty

Iar programele daca il ai in pc:
-Servar Files
-Clientul
-VirtualBox
-Xampp
-Homapage
-Filezila
-Portmap
-Navicat

3 Cel mai simplu sa ai un servar gata facut fara probleme si hostat iar unul de rezerva la tine in pc in caz ca vrei sa faci modificari pe servar il faci pe servar la tine in pc si iti dai si seama setarile/modificarile care leai facut au fost bune sau nu.

4 De unde ei servar files si client de pe forumuri sunt multe:just4metin, 4metin.org,metin2academy...