| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Am o intrebare pentru cei care au mai cumparat de pe okazii.ro orice produs. Daca atunci cand primesti produsul prin curier ai voie sa verifici coletul; Daca nu ai primit ce ai comandat si ai ramas cu banii dati cum si ce trebuie sa faci ca sa-i poti recupera? Cine a mai facut cumparaturi de pe okazii.ro va rog explicati-mi si mie daca e sigur sa achizitionezi ceva de acolo.Dau funda+vot cui ma ajutawinking

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Regula de aur pe okazii este sa cumperi de la utilizatorii cu reputatie. Reputatia apare in dreptul numelui utilizatorului.

Ce este reputatia? Reputatia este o nota data de cumparator, adica tu cumperi de la mine (un exemplu) o baterie de telefon iar dupa ce iti ajunge bateria tu intri pe profilul meu de okazii si imi lasi un comentariu si spui ca ai primit produsul si esti multumit, in asta consta reputatia.

Cu cat reputatia este mai mare cu atat sansele de teapa sunt mai mic.

Sunt vanzatori care ofera Garantia de livrare iar aici sansele de teapa sunt aproape nule pentru ca poti deschide coletul si sa vezi daca ai primit ce ai comandat.

Daca comanzi de la utilizatorii cu reputatie buna nu ai de ce sa iti faci probleme, eu am cateva comenzi bune facute pe okazii.ro si nu am avut probleme.

| mihai69 a răspuns:

Am cumpărat și vândut pe okazii fără probleme de multe ori.
Poți cere să fie trimis pachetul cu verificarea conținutului, sau să optezi pentru vânzătorii care oferă „garanția la livrare". Evident, nu lua de la unii cu reputație zero sau negativă, ori proaspăt înscriși, care au „vândut" cinș'pe creioane (în licitații diferite), după care brusc vând iPhone7!
Iar în caz că nu primești totuși ceea ce ai plătit, și ai dat și banii, poți oricând să faci o plângere la poliție pentru înșelăciune și nu numai că îți vei recupera paguba, ci țeparul va ajunge să aibă cazier (probabil va fi condamnat „cu suspendare" dacă e la prima abatere), lucru deloc de neglijat.