| badearazvan a întrebat:

am primit o amenda si nu am inteles ce a zis politistul ca daca aveam 18 ani plateam jumate sau ca platesc jumate ca nu am 18 ani deci cum e amenda e de 100 de lei si foaia aia nu o am oricum cum se plateste pana la urma jumate sau platesc 100

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te exprimi foarte alambicat si imprecis, pentru un raspuns corect trebuia sa spui doar varsta si pentru ce ai fost amendat.
Sunt 2 situatii diferite si fara legatura intre ele, respectiv:
1. Minorii sub 14 ani nu raspund contraventional. Daca esti minor intre 14-18 ani limitele speciale ale amenzii (minima si maxima) se reduc la jumatate, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor.
De ex. in mod normal o amenda este de la 100 de lei la 500 lei. Pentru minori amenda va fi de la 50 lei la 250 lei.
2.Tot OG nr.2/2001 prevede inlesnirea de a plati numai jumatate din minimul amenzii daca aceasta este platita in termen de 48 de ore de la data primirii procesului verbal de contraventie, dar aceasta inlesnire trebuie prevazuta expres in legea care prevede contraventia si, la noi, este prevazuta in putine legi, de ex. in OUG 195/2002 (Codul rutier).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.avocatnet.ro/......inori.html
Daca nu ai hartia cum o sa platesti?

| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba varsta.Nici nu ai spus pentru ce ti-a dat amenda. Ti-a dat si tie un exemplar din procesul verbal incheiat si semnat de tine si de politist? Daca nu, nu ai cum plati.In 48 de ore poti plati jumatate(50 lei) dar cu procesul verbal. Numai ca tot iti va veni amenda acasa.Cu hartie sau fara. Ca sa o platesti intreaga. Pare cusuta cu ata alba daca ti-a incheiat proces verbal dar nu ti-a dat nici o hartie. Daca ti-a dat si ai pierdut-o, este alta treaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se plateste jumatate in 48ore... dar fara procesul verbal nu ai ce plati

| badearazvan explică:

Acum am foaia pe ea scrie 100 de lei si la aia cu cel mult 2zile lucratoare e trasa linie

| SabinNeamtuMarian a răspuns:

Trebuia sa iti dea o foaie sa poți plăti amenda! Si nu cred ca este diferența de amenda daca esti minor sau nu!