| adyiSAMP a întrebat:

am si eu o intrebare am un prieten care are un "pub un barulet" si inainte avea clienti nebuie dupa ceva timp tot veneau persoane de ernie rroma si se luau la cerata batiaie si in mare parte au inceput sa plece clienti inainte avea si pacanele care tineau baru dar acum le-a scos si mai nimic si ma gandeam cu el ce ar putea face sa aduca clientii inapoi. Si daca vreti sa imi dati niste idei el zicea sa faca un karaoke. Mersi

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să-l transforme în club privat. Ai card de membru - intri; nu? uși d-aici!
Carduri să distribuie oricărui client dezirabil, chiar când vine pentru prima oară. Cu excepția celor turbulenți. E singurul mod legal de a le limita accesul, astfel având parte în interior de o atmosferă calmă.
Atenție! afișe de tipul "Ne selectăm clienții" etc. sunt atât ilegale (poți să iei și amendă pentru ele!) cât și inutile, pentru că ilegale fiind, pot fi ignorate cu nonșalanță.

| William a răspuns (pentru mihai69):

Si daca cineva si-a uitat cardul de membru acasa ce face?

| mihai69 a răspuns (pentru William):

Cel care se ocupă de admisia membrilor verifică în baza de date dacă omul chiar e membru și îl lasă să intre în caz că se confirmă.

| johnnny123 a răspuns:

Clientela se selecteaza prin atmosfera pe care o creezi, prin locatie, prin meniu, prin preturi, prin muzica de fundal.

Un bar cu pacanele, bere Neumarkt si manele va atrage o alta clientela decat un bar cu jukebox, bere Guiness si muzica jazz.

Proprietarul trebuie sa se gandeasca ce gen de clientela isi doreste, si apoi sa organizeze localul pentru a se adresa acelei clientele.