| Tox1k61 a întrebat:

astazi am fost la kaufland si nu stiu ce a fost in capul meu am gasit o husa de telefon pe raft fara clema magnetica si cod de bare si am decis sa il iau asupra mea si am fost retinut de 2 paznici care mi-au spus sa platesc de 10 ori valoarea produsului sau cheama politia si nu am avut cum sa platesc ca ai mei sunt plecati din tara si abia peste cateva zile primeam banii. au venit 2 politisti si mi-au luat declaratia am semnat si am fost instiintat ca voi fi contactat prin posta sau telefon sa ma prezint la procuror si este prima abatere la infractiune as dori sa stiu daca voi fi pedespsit cu inchisioarea. va rog sa ma ajutati cu niste informatii cat mai urgent sunt speriat

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta, ce poti pati depinde de faptul daca esti minor sau major.
Conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Daca esti major in cel mai rau caz vei primi o amenda penala.

| Tox1k61 explică (pentru Ioandelasal):

Si vrei sa spui ca voi face inchisoare sau voi lua o amenda penala, sunt major am 23 de ani... va rog sa imi raspundeti sincer

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tox1k61):

Parerea mea ca, la o asemenea valoare mica, vei primi doar o amenda penala si nu prea mare.

| darrio2007 a răspuns:

Doar o amenda.Esti la prima abatere.

| untu a răspuns:

Luati o amenda si vi se va deschide un dosar penal la prima abatere (prima infractiune)! Trebuia sa cereti voie unui angajat sa va uitai si sa cercetati la un produs, angajatul il poate lua de pe raft si va lasa sa va uitati de sub supravegherea lui, daca doriti sa va cumparati produsul, angajatul va va impacheta si va duce la casa unde va platiti contravaloarea produsului si vi sa da bonul fiscal si gata! Unde era angajatul care supravegheaza si aranjeaza produsele pe raft si pun preturile la produse cand s-a intamplat infractiunea? Deci are si dansul o parte din vina!

| KillaNoFilla a răspuns:

Poate a fost a smecherie a paznicilor.

Răspuns utilizator avertizat
| interact a răspuns:

laughing stai linistit, vei lua o amenda in cel mai rau caz.