| Skizzo_Skizzo_1990 a întrebat:

astazi mi-am cumparat o pereche de pantalonii din intersport, ei nu au nicio problema, dar mie nu prea imi mai plac asa de mult, pot sa ii returnez inapoi in magazin? Am citit pe site-ulor lor si am vazut ca returnarea se face doar daca am comandat de pe site. Se poate sa imi dea banii inapoi sau sa aleg alt produs la acelasi pret sau mai mare? Astept raspuns, multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In cazul cumpararii unui produs dintr-un magazin online(de pe un site), produsul cumparat poate sa fie returnat in maxim 14 zile de la primirea acestuia fara a invoca un motiv--- in acest sens exista un act normativ: OUG nr.34/2014.
Tocmai din acest motiv legal ai citit pe site-ul "Intersport" ca este posibila returnarea produsului---ii obliga legea, respectv OUG 34/2014, care face referire NUMAI la cumpararea online a produselor!

In cazul produselor cumparate din magazinele clasice(magazine offline) din punct de vedere legal, produsele NU pot fi returnate daca nu au un defect / viciu de fabricatie. Cum fiecare magazin are politica sa proprie legata de vanzari– unele accepta retur intr-un anumit numar de zile (si iti pot returna chiar banii), altele accepta doar schimbul de produse, altele nu accepta nicio varianta- du-te la magazinul "Intersport"(de la care ai cumparat) si intreaba daca se pot returna.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da, se poate si vor fi chiar incantati sa te serveasca.

| inocentiuaugustin a răspuns:

Da, te apara Ordonanţa urgenţă nr. 34/2014.