| Michilici_Michaela_2000 a întrebat:

Ce pot folosi pentru indepartarea rapidă si de durata a furnicilor.mulţumesc fundă.

Răspuns Câştigător
| smart01 a răspuns:

Buna Michaela,

Iti recomand un produs extrem de eficient impotriva furnicilor, Foval CE.

Se dilueaza in apa si se aplica in zona afectata. Este extrem de eficient.

Iti las mai jos adresa magazinului online care il comercializeaza, Verdon. Fac livrare la domiciliu in 24-72 de ore prin curier rapid.

http://www.verdon.ro/insecticid/insecticid-foval-ce-100-ml.html

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

O solutie mai putin toxica se poate realiza din: o lingurita de alcool pur, doua lingurite de detergent de vase si 150 ml apa. Cu ajutorul unui pulverizator, stropeste toate suprafetele cu care furnicile intra in contact, zona frecventa de trecere (praguri, tocuri) si chiar florile sau pomii pe care acestea se catara. Solutia nu este daunatoare, iar alcoolul le va face sa stea departe pe viitor.

Daca observi un grup de mai multe furnici, pulverizeaza peste ele o solutie din apa si clor sau apa si detergent. Curata apoi suprafata cu un servetel ud de hartie.

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa specifici daca e vorba de interior sau exterior.
Pentru interior ai aici un articol util:
http://sfatulparintilor.ro/......ici-rapid/