| lungullg a întrebat:

Salut TPU
De curand am vazut o situatie in care un agent de la circulatie ii face semn unui autovehicul sa treaca pe dreapta autovehiculul nu a tras pe dreapta si a accelerat agentul de la rutiera si-a luat masina si a plecat in urmarirea lui, acum sa zicem ca nu la prins si autovehiculul s-a ascuns sau a ajuns acasa si soferul s-a bagat in casa sau a bagat autovehiculul in garaj sau a lasat autovehiculul si a fugit acasa sau a bagat masina in garaj.
Ce poate pati acum soferul daca nu a oprit la semnalul politistului de a trage pe dreapta a depasit limita legala de viteza si poate a luat-o si pe contrasens si mai stiu eu ce.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca a savarsit vreo infractiune si/sau contraventie.
Daca nu a facut altceva mai poate fi sanctionat pentru ca nu a oprit la semnalul politistului, fapta constituie contraventie.

| darrio2007 a răspuns:

Dosar penal.Pentru ca il gaseste rapid daca i-a luat numarul de la masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va fi chemat la politie in primul rand si se va face o ancheta. Oricum de amenda contraventionala si permisul suspendat nu scapa

| mihai69 a răspuns:

Dacă polițistul pornit în urmărire i-a luat numărul, va fi chemat la poliție (primește prin poștă o citație) proprietarul din acte al mașinii și va fi pus să dea o declarație despre cine a condus mașina pe data de... la ora... și dacă spune că a vorba despre el însuși, va primi ceea ce i se cuvine (în cel mai fericit caz, doar amenda pentru nerespectarea semnalelor unui agent). Dacă dă vina pe altcineva, va fi chemată respectiva persoană și va fi pusă la rândul ei să dea aceeași declarație. Dacă recunoaște, se aplică punctul de mai sus; dacă nu - se va reveni la proprietar și i se pune în vedere să declare adevărul sau să suporte consecințele.