| SilviuHD a întrebat:

Ma bate gandul ca as fi fost muscat de o capusa... Am observat intr-o seara un punct rosu, ca o muscatura de tantar, la glezna piciorului. Am dat cu ulei de argan peste, iar a 2-a zi, seara, am observat ca se transformase intr-o muscatura circulara. Tin sa precizez ca am fost la mare, prin nisip, asta ma face sa cred ca totusi poate fi o muscatura de furnica, destul de asemanatoare cu cea de capusa, la aspect ma refer. Nu am absolut niciun simptom cum ca ar fi de capusa muscatura, poate doar aspectul. Acum, dupa ce am dat cu spirt, am vazut ca s-a retras, ramanand doar un puct rosu, care incepe sa dispara.
Chiar nu stiu ce sa fac, mi-e frica de boala Lyme, sper din tot sufletul sa nu fie muscatura de capusa...

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Căpușa, dacă se agăța de tine, și vedea ce gustos ești, nu se mai dezlipea, până nu se îngrășa.
Și, cu siguranță, o vedeai, nu ar fi trecut neobservată.
Tu te-ai confruntat cu alt fel de gânganie, aflată și ea în vacanță.
Nu pățești nimic, dacă era o situație alarmantă, pînă acum, trebuia să ai temperatură și alte simptome.

Apropo, păianjenul "Văduva neagră", și-a mai făcut apariția pe litoral? : )))

| SilviuHD explică (pentru floresdemayo):

Neh, nu cred. laughing Mersi de raspuns.

3 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

Tatal meu a fost muscat de o capusa. Daca era o capusa atunci ea ramanea acolo infipta, iar zona din jurul muscaturii se facea foarte rosie. Eu zic ca nu e capusa pentru ca te durea daca erea.

| DennyDenissa1 a răspuns:

Nu cred ca este capusa...dar totusi mai bine ai merge la un medic! Funda?