| nimicitorul a întrebat:

va rog frumos a ma ajutati cu o chesti..imi tot spune mama ca aude cucuveaua cantand afara si spune ca ii este frica sa nu moara cineva de la mine din familie ma refer la Eu, mama, sora mea sau tata...si ea a spus ca aude o pasare cumva cantant ""Cucu cucu vea, cucu cucu vea"" ..si intr-adevar si eu am auzit o pasare cantand asa dar nu am dat importanta..eu am dat si pe net sa vad cum canta si mi-a dat o filmare de cineva noaptea si se auzea o pasare cumva tipand si facand buhuhuhuhuhu nu stiu ce sa zic..stie careva cum face cu adevarat..ca vreau sa o linistesc pe mama..ca tot zice ca poate moare ea..Doamne fereste! Funda!

16 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Astea-s vorbe in vant mah, vorbe batranesti nu te mai increde in elewinking

| untu a răspuns:

Daca veti auzi cantand bufnita sau cucuveaua noaptea sau ziua, sa faci asa sa iei o bucatica de paine cu sare si o arunci painea spre bufnita sau cucuvea, sa spui asa:,, Na, ia paine cu sare si du-te cu moartea in alta parte!" si asa pleaca pasarea mai departe ca stai linistit ca nu moare nimeni daca procedezi asa! Asa a facut bunica mea cand traia! La fel face si mama mea care ne protejeaza de pericole si primejdiile de moarte!

| eviltwinnn a răspuns:

Cucuveaua aia e de fapt o bufnita si e o pasare foarte frumoasa. Nu va omoara, sunt superstitii, stati linistiti :)))
Astea sunt sunetele pe care le scoate: https://www.youtube.com/watch?v=CFnrbU_P8UY

| BTWIN a răspuns (pentru eviltwinnn):

Eu stau la bloc...si tot asa se auzea o cucuvea in iluminator si nu a plecat de pe langa bloc unde canta ea pana nu au murit vreo 2 vecini...acum cine stie, poate e doar o coincidenta.

| nimicitorul explică (pentru eviltwinnn):

Atunci daca asa face cum ai spus tu.de mi-ai dat linkul acela...asta ce naiba mai este https://www.youtube.com/watch?v=rXv-N3HFj28

| eviltwinnn a răspuns (pentru nimicitorul):

Acelasi lucru, o bufnita. Asculta cu atentie.

| digital7shady a răspuns:

O sa-ti moara toata familia, sorry. straight face

| nimicitorul explică (pentru digital7shady):

Ba nebunule vezi cum vb in m*******i m*****i de ortac, sa iti moara tie ma jegosule!

| nimicitorul explică:

Eu v-am intrebat si pe voi sa vad ce raspunsuri imi dati.....Lu mama si cand i se zbate si ochiul stang aude ceva de rau, sau se intampla sti..si inca ceva..acum 7-8 ani inainte sa moara bunacamiu crede-ma bine eu eram mai mic.a zis mama ca canta cucuveaua in fiecare noapte iar dp ce a murit bunacamiu a plecat nici ca sa mai intors//cum explicati asta! Este si adevarat dar nu cred ca oricand!

| FashionKitty a răspuns:

Nu ca as vrea sa fiu rea dar cum naiba sa crezi ca o sa moara cineva pentru ca a auzit o pasare cantand? E doar o pasare, nu e "moartea", serios. N-ar mai trebui sa crezi in superstitii, zic si eu...Si oricum oamenii pot muri in orice zi pentru ca moartea e imprevizibila asa ca te poti astepta sa moara cineva din familia ta fara nici un motiv.Ma rog, eu sunt mai negativista, dar cam asta e adevarul oricum, ca nu ne asteptam sa moara cei din jurul nostru mai ales la anumite varste si suntem socati cand se intampla, dar de fapt asta n-are legatura cu intrebarea ta, scuze.

| nimicitorul explică (pentru FashionKitty):

Eu v-am intrebat si pe voi sa vad ce raspunsuri imi dati.....Lu mama si cand i se zbate si ochiul stang aude ceva de rau, sau se intampla sti..si inca ceva..acum 7-8 ani inainte sa moara bunacamiu crede-ma bine eu eram mai mic.a zis mama ca canta cucuveaua in fiecare noapte iar dp ce a murit bunacamiu a plecat nici ca sa mai intors//cum explicati asta! Este si adevarat dar nu cred ca oricand!

| nimicitorul explică (pentru nimicitorul):

A si numai tin minte parca a spus ca zi de zi arunca cu mamaliga in ea..si nu pleca de ce?

| nimicitorul explică (pentru nimicitorul):

Sau paine numai stiu sigur...

| Shizuo a răspuns:

Cat de mult te-ar injura un ateu daca ar vedea asta... N-o sa moara nimeni din cauza ciorii aleia. Iti garantez.(daca vede un admin asta, prin "cioara" ma refer la o pasare)

| Costacke a răspuns:

Serios? ma-tta e ingrijorata ca moare ea? deci daca mare unul dintre voi e cat de cat mai ok nu?
oricum chestiile de genu sunt superstitii jalnice. o cucuvea traieste pe acoperisul casei mele de cativa ani si nu a murit nimeni. restul sunt doar coincidente

| gabriele156 a răspuns:

Serios? ...sunt simple superstitii, nimic mai mult..stai linistita si nu mai da crezare acestor lucruri...o zi buna