| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu cate zile din saptamana lucreaza un sofer de autocar care face curse internationale ( de exemplu : Romania - Grecia ) si ce salar are? FUNDAA!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mare majoritate sunt trei soferi sau doi. Lucreaza cate 8 ore (dupa carte). Cei care sunt 2 ar trebui sa se odihneasca 8 ore. Pe saptamana lucrezi cat trebuie. Adica, daca mergi si faci doua curse de Bulgaria poate lucrezi 2-3 zile daca-s scurte. Daca ai o excursie cu mai multe locuri de vizitat poti lucra toata saptamana. Nu este o regula. Normal ar trebui sa-ti acorde timpul liber necesar dupa venirea din cursa. Uneori mai sari peste. Uneori mai sar peste dar nu mult ca-i prinde politia. Ce salariu ( nu "salar")? Depinde de vechime si de cate ore are lucrate pe luna respectiva. Oricum, nu spune nimeni corect cat are. In Romania este boala secretului. Se zice ca porneste de la 600 Eu si poate ajunge si la peste 1000 Eu pe luna.

| Soarecul1234 a răspuns (pentru Salontanul):

Are vreo legatura profilul pe care o sa-l fac la liceu daca vreau sa ma angajez?

| Salontanul a răspuns (pentru Soarecul1234):

Nu. Important este sa ai scoala de soferi si apoi trebuie sa ai vechime. Uite conditiile:
Apt din punct de vedere medical;
Apt din punct de vedere psihologic;
Vârsta: 24 ani fără trei luni;
Să posede categoria B, C şi/sau D1.
Să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art. 24 alin.(6) din O.U.G. 195/2002 cu excepţia cazurilor când a intervenit una din situaţiile prevăzute la art.116 alin(1).

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si Atestat Profesional de Transport Persoane eliberat de ARR. Dar pana ajungi tu acolo nu se stie cate se schimba.

| xDragosel007 a răspuns:

Sunt 2 soferi, unul lucreaza ~8 ore, iar celalalt se odihneste 8 ore si invers. Iar acum depinde de cursa daca e mai lunga si cate ore lucrate are pe luna, ai salariul mai mare, dar eu stiu ca salariul incepe de la 500 de euro pe luna si poate ajunge la 1200 de euro pe luna! Sper ca te-am ajutat!