| Kasper56 a întrebat:

Salutare, ce ziceti de Ubuntu Mate 16? De unde il descarc? Se merita sa-l instalez pe un Intel Celeron CPU 550 si 2GB? Va merge bine? Acum am Ubuntu 12.04 LTS
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De aici poti:
https://ubuntu-mate.org/download
Va merge aproape la fel ca cel actual, iar daca te pricepi, poti face doar un upgrade... happy
(si eu am rulat Ubuntu 14 /16, chiar pe P3).

| Kasper56 explică (pentru Bula):

Mersi de raspuns! M-ai ajutat!

| Bula a răspuns (pentru Kasper56):

winking

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fa upgrade la 12.04, nu iti bate capul cu altele.

| CuriousStuff a răspuns:

Merge foarte bine dar fiind Linux nu e pentru toata lumea. Poti sa-l incerci, poti sa il pui pe un USB si sa-ti bootezi PC-ul de pe el fara sa il instalezi, sa vezi cum te intelegi cu el. Si daca iti place sa-l instalezi pe urma.

| CuriousStuff a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu am mai citit ca ai deja Ubuntu, scuze.

| Kasper56 explică (pentru CuriousStuff):

E in regula

| KodrutZ a răspuns (pentru CuriousStuff):

Prostii, nu e pentru toata lumea. Mituri.

| CuriousStuff a răspuns (pentru KodrutZ):

Multa lume e obisnuita cu windows, cu programele si diversitatea de pe windows. Nu stiu exact cum e linuxul in ultima vreme dar cand am verificat eu nu putea sa te joci, cum o faci pe windows, de exemplu.

| KodrutZ a răspuns (pentru CuriousStuff):

Http://store.steampowered.com/browse/linux/
Mdah, deci mai bine te abtineai. :)

| CuriousStuff a răspuns (pentru KodrutZ):

Ok, sunt cateva, dar nu poti sa te joci ca pe windows. Asta am zis eu. Asa ca mai bine te abtineai tu. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru CuriousStuff):

Daca pui Linux il pui pentru securitate si pentru ca e moca, nu pentru ca esti un pirat nenorocit care fura tot si se plinge ca viata e scumpa.

| CuriousStuff a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma acuzi cumva de ceva? Pentru ca nu vad contextul la ce ai zis tu.
Eu am avut o opinie, tu te iei de cu totul altceva. Eu am zis ca multa lume nu e obisnuita si nu e pentru toata lumea. Nu stiu statisticile, da pun pariu ca mai putin de 10% din utilizatorii de PC-uri folosesc linux sau OS-uri pa baza de linux. (Fara sa punem in discutie serverele, firmele de hosting, ma refer strict la uz personal)
Securitate ai peste tot daca ai putin cap si ai folosit un PC de cateva ori.
Si am incheiat. Ia-te-n in gura cu altcineva.

| KodrutZ a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ce e aici, sedinta de partid? Nu te acuz de nimic. Vorbeam la modul general. Persoanele de fata se exclud. happy

| Kasper56 explică:

Gata nu va mai certati