| soryn2012 a întrebat:

Salutare, mi-a zis cineva ca la o lucrare de licenta, trebuie sa adugi noutati, ca daca o scriu din diferite carti nu este corect, atunci cred ca trebuie so inventez? am de facut o tema de licenta, cu instalatia de balast, poate ma poate ajuta careva cu aceasta nelamurire...Va multumesc si astept un raspuns!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa contina noutati. licenta nu e un rezumat al cartilor citite de tine. Lucrarea de licenta inseamna premizele, analizele si concluziile tale pe seama unui subiect

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ai o lucrare de licenta de tip teoretic in care contributia ta consta in a face o investigatie teoretica(cercetare teoretica prin consultarea a numeroase materiale bibliografice )despre instalatiile de balast si analiza acestora.Capitolul "Concluzii"al lucrarii de licenta(cel mai important!) cuprinde rezultatul acestor analize adica, concluziile la care ai ajuns in urma analizelor facute. Capitolul "concluzii "este "noutatea" despre care ti s-a facut vorbire!--- este, de fapt, contributia ta personala la cercetarea teoretica(din "diferite carti", asa cum te exprimi) legata de subiectul respectiv!

p.s. Ca sa-ti faci o idee despre cum se redacteaza o lucrare de licenta/disertatie, cauta pe internet --- vei gasi suficiente informatii care te pot ajuta.

| doctorandus a răspuns:

In lucrarea de licenta citezi alte surse, dar lucrarea trebuie sa fie munca ta, nu a alora care au scris sursele respective. Adica pornesti de la ce au scris aia si oferi o judecata proprie. Copy/paste duce la pierderea examenului de licenta.