| R3doX a întrebat:

Am si eu o intrebare... cu ce pot trimite si eu international un colet si cu ce?
Cine are experienta si a mai trimis astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Pentru transport international, recomand TNT Express sau DHL. Dar trimit si Posta Romana si Fan Courier daca nu ma insel.

| R3doX explică (pentru Lawliet14):

Am sunat la o cunostinta de lucreaza la Fan Courier si mi-a recomandat sa trimit prin Fedex..problema e ca sunt paralel cu site'ul fedex..prin posta stiu cum se trimite, doar ma cunoaste doamna de la ghiseu ca client fidel doar ca acum am problema ca trebuie sa trimit international si nu stiu prin ce sa trimit ..La DHL nu am gasit un numar de telefon sa ii sun sa intreb si la TNT nu am auzit de ei pana acum.

| Lawliet14 a răspuns (pentru R3doX):

Stiam si de Fedex, e cunoscut si ala in Occident dar aveam impresia ca e mai complicat pentru romani decat prin TNT Express si DHL: http://www.tnt.com/express/ro_ro/site/home.html si uite si numar de telefon http://www.dhl.ro/ro/contact/contact_express.html. Inseamna ca Fan Courier nu mai trimit si iti recomanda Fedex. Si ti-am zis, merge si prin Posta Romana.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți trimite foarte bine prin Poșta Română.
Pa, pa.

| express11 a răspuns:

Cu DHL

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Alegi una din firmele particulare din orașul tău, fiindcă va ajunge la destinație în două zile, indiferent de locație (vorbesc de Europa).
Ar fi de preferat să le telefonezi înainte, fiindcă fiecare firmă are politica ei, au anumite restricții, una interzice expedierea medicamentelor, alta a țigărilor si băuturilor etc. La fața locului, ei fac verificarea coletului, nu vor ține cont că l-ai sigilat de acasă (ți-aș spune să nu te ocupi prea mult cu împachetarea;)) ). Ți-l vor resigila ei, din nou.
Dacă îl expediezi cu Poșta Romnână, costurile sunt mai mici, însă nu știu dacă serviciile lor sunt atât de sigure. Iar la destinație, va ajunge, însă mult mai târziu.
Ca să-ți faci o idee despre tarife:
http://i.imgur.com/6EZUkZc.jpg

| carla2010 a răspuns:

Eu am trimis in Londra cu DHL dar e mai scump decat ai trimite cu Posta